Corupția a ajuns până în biroul premierului Victor Ponta, fapt demonstrat cu claritate de rechizitoriul Direcției Naționale Anticorupție în dosarul întocmit pe numele baronului
social-democrat de Mehedinți, Adrian Duicu, declară președintele interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu. Acesta spune, într-o declarație pentru OPINIA, că, în consecință, PDL cere demisia primului ministru care a devenit ,,prizonierul baronilor locali”: ,,Premierul Ponta este prizonierul baronilor locali. Fără ei, Partidul Social Democrat nu există, iar fără baroni Victor Ponta nu există. Așa se explică toate declarațiile de denigrare la adresa justiției ale lui Victor Ponta din ultimul timp. PSD este un partid putred, profund afectat de corupție, PSD este campionul corupției în România”, susține Raul Florescu.
,,Ponta vroia să dea acestor baroni jumătate din țară, prin descentralizare”
Președintele interimar al PSD Buzău spune că Partidul Social Democrat de astăzi este afectat de corupție și din cauza ,,sistemului de putere discreționar și corupt” instituit de ,,baronii locali roșii” în zonele lor de influență: ,,Baronii PSD au instituit în zonele lor un sistem de putere discreționar și corupt. Iar corupția merge mână în mână cu sărăcia și subdezvoltarea. În județele baronilor PSD, resursele nu se duc către oameni, ci către firmele acestora și către ale prietenilor lor politici, o ultimă dovadă fiind aceea a modului în care trei sferturi din bugetul de sănătate al județului Mehedinți s-a dus către firma familiei Duicu pentru investigații medicale care nu s-au făcut niciodată, în timp ce bolnavii din județ erau tratați cu ridicări din umeri pentru că nu erau fonduri pentru Sănătate; bani erau, dar se scurgeau în buzunarele baronului roșu al județului. Acestor baroni locali, precum Duicu de la Mehedinți, Guvernarea Ponta 2 vroia să le dea pe mână jumătate de țară prin proiectul descentralizării. Astăzi realizăm și mai bine dimensiunea tragediei ce ar fi putut lovi România dacă Partidul Democrat Liberal nu ar fi oprit acest proiect prin contestarea lui la Curtea Constituțională”, a mai spus Raul Florescu, care mai afirmă că “românii plătesc din propriile buzunare corupția și luxul baronilor PSD, pentru că lăcomia acestora a fost potolită de Guvernele Ponta prin tot mai multe taxe și impozite; ca dovadă stă faptul că banii primiți în plus de Liviu Dragnea la Dezvoltare se duc tot la acești baroni”.
Liderul interimar al PDL Buzău consideră că diferența între baronii pesediști și liderii PDL din administrația locală este dată de faptul că aceștia din urmă au acționat în beneficiul comunităților locale, nu împotriva lor: ,,Atragerea de fonduri comunitare, mult accelerată în județe precum Alba, Arad, Suceava, față de județe precum Teleorman, Constanța, Mehedinți, le fac pe primele poluri ale dezvoltării României, care se deosebesc net de celelalte, veritabile poluri ale sărăciei, potrivit oricărui top realizat de statistici”.