Sub guvernarea Partidului Social Democrat, România nu mai produce nici măcar banii necesari plății pensiilor și salariilor bugetarilor din banii obținuți din taxe și impozite, iar acest lucru a fost recunoscut de premierul Ponta, care se mândrește
că a trebuit să se împrumute cu acest scop, declară președintele interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu. Acesta spune că banii împrumutați de România nu ar trebui să se ducă în consum, ci în investiții, singurele generatoare de locuri de muncă și activitate economică.
„Premierul Ponta este în plin atac de populism. El ne spune că România s-a împrumutat cu 1,25 miliarde euro la o dobândă bună, de pe piața internațională, și că acum nu mai avem griji legate de plata pensiilor și salariilor. În primul rând, este absolut șocant că România a ajuns, potrivit premierului său, să se împrumute pentru plata pensiilor și a salariilor. Împrumuturile ar trebui să fie destinate investițiilor, singurele generatoare de dezvoltare, locuri de muncă, venituri la buget. În al doilea rând, Victor Ponta dovedește un populism crâncen, dat fiind că suma de 1,25 de miliarde de euro nu ajung nici măcar pentru plata salariilor bugetarilor și pensiilor într-o singură lună”, a declarat, pentru OPINIA, Raul Florescu.
Liderul interimar al PDL Buzău atrage atenția asupra faptului că s-a ajuns într-o asemenea situație din cauza faptului că guvernul român nu are nicio politică de reindustrializare, de capitalizare a resurselor României, de diminuare a evaziunii fiscale: „Înțelegem, însă, de la premierul Ponta, că România nu mai produce nici cât să își acopere necesarul de bani pentru plata pensiilor și salariilor sub avalanșa de taxe, legi proaste, privatizări eșuate, incompetență și corupție. Rămâne întrebarea cine va plăti toate aceste împrumuturi făcute de premierul Ponta și de guvernul său? Nu avem nicio politică de reindustrializare, de capitalizare a resurselor României, de diminuare a evaziunii fiscale. Partidul Democrat Liberal îi transmite premierului Ponta că banii sunt în România, nu pe piețele externe. Doar prin evaziune fiscală pe TVA România pierde anual circa 10 miliarde de euro. Partidul Democrat Liberal îi reamintește Guvernului Ponta și că are bani europeni disponibili, cu rata dobânzii zero și nerambursabili, cu condiția să fie cheltuiți corect”, a mai spus Raul Florescu.
Întrucât, după cum susține acesta, guvernul Ponta se împrumută de bani în fiecare zi – mai exact cu 45 de milioane de euro pe zi -, iar România trăiește pe datorie, ca și toate familiile din această țară, Partidul Democrat Liberal are toate motivele să adreseze următoarele întrebări: „De ce nu sunt asigurate pensiile, salariile, funcționarea instituțiilor și investițiile din ce se colectează la bugetul de stat? Ce se întâmplă cu banii colectați la buget? Ce s-a făcut cu toți banii împrumutați de Guvernul Ponta până acum? Este grav că, după o creștere economică de 3,5% în 2013, și o previziune de 2,2% în 2014, România nu poate să își asigure finanțarea cheltuielilor cu pensiile, salariile și investițiile din impozite și taxe. Numai în acest an, românii trebuie să plătească taxe și impozite de aproximativ 200 de miliarde, adică de patru ori mai mult decât bugetul anual destinat pensiilor”, mai spune președintele interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu.