Fostul președinte al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, deputatul Cezar Preda, rămâne în continuare colegul echipei de la conducerea PDL Buzău
, fapt pe care l-a dovedit deja în prioada care s-a scurs de la demisia din funcție, a declarat, marți, liderul interimar Raul Florescu: ,,Trebuie să ne fie foarte clar că, așa cum deja știți, domnul Preda nu mai revine la șefia organizației județene; se va ocupa de colegiul domniei-sale și își va urma activitatea politică așa cum a făcut-o de când este politician. Va avea o activitate politică la nivel național, va îndeplini sarcinile pe care i le va da Biroul Permanent Național, rămâne, în continuare colegul nostru, așa cum a și demonstrat de când nu mai este președintele organizației”, a spus Raul Florescu la conferința de presă de marți.
Tot el a mai declarat că, odată cu limpezirea lucrurilor în organizația democrat-liberal buzoiană, aceasta se pregătește pentru campania electorală pentru alegerile din 25 mai, pentru Parlamentul European și pentru localele parțiale: ,,Noi ne pregătim de campania electorală pentru europarlamentare și intenția noastră este, așa cum am mai spus-o, să facem tot ce este omenește posibil ca organizația să realizeze un scor cât mai bun. Totodată, vă spun căîntreaga echipăîși va asuma oriuce rezultat se va obține. Pentru alegerile parțiale, am identificat candidații, unii dintre ei îi avem mai de mult timp, nu ne facem probleme; și aici sperăm la un scor bun. Faptul că aceste alegeri sunt concomitent cu cele europarlamentare este, cred, un bun ajutor pentru noi”, a mai spus președintele interimar al PDL Buzău, Raul Florescu.