Reprezentanții Agenției Naționale de Integritate au refuzat “să cadă la pace” pe tema incompatibilității aleșilor care au reprezentat unitățile administrativ-teritoriale în Adunările Generale a Acționarilor
ale operatorilor locali de apă, canal sau salubrizare
Planul capilor PSD de la Centru și din teritoriu, stabilit la Brasov, sâmbăta trecută, la o întâlnire informală al cărei amfitrion a fost vicepremeierul Liviu Dragnea, acela de a lămuri situația aleșilor locali intrați în vizorul legislației incompatibilitatilor, a căzut, titrează site-ul stiripesurse.ro, care citează surse politice din interiorul Partidului Social Democrat. Acestea susțin că discuția plănuită de PSD nu va mai avea loc, întrucât reprezentanții Agenției Naționale de Integritate ar fi refuzat orice fel de contact cu social-democrații pe acestă temă.
Reamintim că vicepremierul Liviu Dragnea le promisese șefilor social-democrați din teritoriu că problema celor aproximativ 1.200 de aleși locali cu probleme de integritate va fi rezolvatăîn urma discuției anunțate cu ANI: ,,În ceea ce privește discuțiile generate în spațiul public de incompatibilități ale primarilor – și aici nu e vorba numai primari PSD – este o chestiune destul de serioasă: dacăîn asociațiile de dezvoltare intercomunitară, care reunesc autoritățile locale, pentru apă, canal și deșeuri, știți bine că a venit o adresă de la Comisia Europeană care, pe urmă, a fost reformulatăși nu mai înțelegi nimic și care, pe bună dreptate, spunea ce spunem și noi: este greu de înțeles pentru cineva că poate exista conflict de interese între public și public, între autoritate localăși o asociație a autorității locale. Vom avea o discuție cu ANI, pentru că regimul incompatibilităților trebuie mai bine lămurit (…) Ceea ce s-a convenit azi (sâmbăta trecută, n.r.) a fost să generăm o discuție cu ANI chiar săptămână viitoare. Nu are legătură cu alegerile (…) trebuie lămurite lucrurile, pentru căeste un fenomen”, a declarat Liviu Dragnea la Brașov. Aceasta după ce mai mulți lideri importanți din teritoriu, al căror exponent era primarul Constanței, Radu Mazăre, au amenințat conducerea centrală a Partidului Social democrat căvor refuza să se implice în alegerile europarlamentare din punctul de vedere al mobilizării electoratului PSD dacă liderii naționali ai formațiunii lor politice nu se vor implica în problema rezolvării ,,problemei ANI”.
Ceea ceîi nemulțumește pe aleșii locali este faptul că legea actuală le interzice participarea în Adunările Generale ale Acționarilor ale operatorilor locali de apă, canal sau slubrizare în care cei mai mulți au intrat, 95 având deja constatată starea de incompatibilitate de către ANI. între ei: primarul Constanței Radu Mazăre, președintele Consiliului Județean Constanța Nicușor Constantinescu, primarul Buzăului Constantin Boșcodeală, dar și foarte mulți primari de comune, recordul fiind în județul Constanța.
La presiunea primarilor, Guvernul a făcut anul trecut chiar un proiect de ordonanță care să le permită primarilor și președinților de consilii județene să intre în AGA acestor societăți comerciale de interes local, fiind însă blocat de criticile Comisiei Europene care s-a opus modificării regimului incompatibilităților. Ca strategie de rezervă, USL – la acea vreme – a inițiat și în Parlament nu mai puțin de trei proiecte de lege paralele. Dacă cel mai avansat nu a întrunit, în februarie, numărul de voturi necesar în condițiile crizei din USL, un al doilea vine puternic din urmă fiind în acest moment pe ordinea de zi a Senatului, practic la doar un pas distanță de adoptare. Pentru a trece, legea are nevoie de 86 de voturi, în condițiile în care noua coaliție are susținerea a 93 de senatori. Legea inițiată de senatorul PSD Șerban Valeca, alături de alți 16 colegi de partid, a fost din start contestată de Agenția Națională de Integritate care a reclamat, în punctul de vedere trimis Parlamentului, că ,,se crează astfel premisele săvârșirii infracțiunii de conflict de interese de către aleșii locali”.
De prevederile unei astfel de legi ar putea beneficia și primarul liberal al municipiului Râmnicu Sărat, Viorel Holban.