Primăria municipiului Râmnicu Sărat dorește ca, la ședința ordinară a Consiliului Local de la sfârșitul acestei săptămâni, să obțină undă verde pentru obținerea unei noi finanțări rambursabile interne,
în valoare 15.624.000 lei, adică 156,24 miliarde lei vechi, respectiv peste 3,5 milioane euro. Conform inițiatorului proiectului de hotărâre care va fi supus dezbaterii deliberativului local, banii sunt necesari pentru refinanțarea împrumuturilor contractate de municipalitate de la Exim Bank și OTP Bank. Reamintim că, pe parcursul a numai doi ani, municipalitatea s-a îndatorat cu peste 7.800.000 lei, bani necesari pentru continuarea proiectelor demarate în municipiu.
Din același proiect de hotărâre reiese faptul că această refinanțare va fi trecută în cuantumul datoriei publice locale, astfel că, până în 2017, gradul de îndatorare al Primăriei va fi cu 30 la sută mai mare decât în prezent, însă se precizează că municipiul Râmnicu Sărat beneficiază de un pachet de proiecte de infrastructură care se derulează în perioada 2014 – 2020. Totuși, dacă autoritățile locale s-ar fi orientat către o finanțare europeană nerambursabilă, lucrurile ar fi stat astăzi cu totul altfel.