Predoiu: ,,România este parazitată de non-valori precum Victor Ponta“

După șapte ani de la aderarea la Uniunea Europeană – o organizație pentru care clasa politică românească s-a dovedit a fi nepregătită -,

putem spune că țara noastră a ratat numeroase oportunități oferite de acestă deschidere, este de părere prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, propunerea Alianței Creștin Liberale pentru funcția de premier.

,,Suntem la șapte ani de la intrarea noastră în Uniunea Europeană. Acel moment a însemnat o oportunitate uriașă pentru România. Astăzi, după șapte ani, agenda publică a fost cuprinsă de teme de neimaginat la acel moment. Scena politică este răvășită de carierism și fripturism, de scandaluri de corupție și dezbateri sterile. Sunt semnele lipsei de reformă a clasei politice. România a intrat în 2007 într-o organizație pentru care lumea noastră politică nu a fost pregătită. Intrarea în Uniunea Europeană a reprezentat oportunitatea refacerii infrastructurii noastre feroviare, rutiere și portuare cu bani europeni. Am ratat. Infrastructura noastră depășită ne ține pe loc dezvoltarea economică. În aceste condiții, cum era și firesc, societatea noastră a ratat desprinderea de epoca post-comunistă, cu toate racilele ei, de la corupție la nepotism, de la intoleranță la minciună generalizată”, susține Cătălin Predoiu.

Politicianul democrat-liberal spune că doar Justiția a fost cea care a adus o oază de lumină în tabloul dezolant pe care-l prezintă astăzi țara noastră; cu toate acestea, premierul Victor Ponta rămâne urmașul politicienilor trimiși de Justiție în trecutul mort al țării și pericolul reînvierii acestui trecut: ,,În acest tablou dezolant, Justiția a adus singura rază de lumină, singura oază de speranță, pentru că a fost temeinic și în profunzime reformată, i-a fost consolidată independența cu largul suport al UE și SUA. Cazurile Vântu, Voiculescu și Năstase sunt deopotrivă expresia lipsei de reformă în zona politică și economică, dar și a succesului reformelor în zona Justiției. Astăzi, expresia României de care vrem să ne desprindem este dată de Victor Ponta. Victor Ponta a fost lansat de premiile acordate de televiziunea lui Vântu, crescut <la sân> de Năstase și consacrat de televiziunea lui Voiculescu. Dacă Vântu, Voiculescu și Năstase reprezintă un trecut mort, Victor Ponta reprezintă amenințarea învierii acelui trecut. Victor Ponta ar putea fi înlocuitorul lor. Din 2012 și până astăzi, prin politica sa, Victor Ponta a devenit expresia regimului ticăloșit de care ne-am străduit să ne debarasăm. Slab în politica externă, incompetent în politica internă, Ponta amenință să izoleze România de șansele ei prin tolerarea corupției și o geopolitică nebuloasă. Trebuie să oprim drumul lui Ponta. El încearcă să convingă societatea că în Vest nu găsim nimic, deci să mergem spre Est. Dimpotrivă, noi nici măcar nu am început să accesăm oportunitățile noastre vestice!”, a mai spus Cătălin Predoiu.

El prezintă și câteva argumente în favoarea ideii că premierul reprezintă un real pericol pentru România: ,,De ce e Ponta un pericol pentru România? Trebuie să oprim drumul lui Ponta! El blochează investiții serioase din Vest, ca să facă loc banilor din Est. Iată, dragi colegi, câteva motive pentru care afirm încă o dată că Victor Ponta este un pericol care trebuie oprit! Cum? Atacându-l până îl distrugem politic! Știu că societatea românească vrea și altceva decât luptă politică. Dar pentru a semăna grâu, trebuie să deparazităm mai întâi terenul. Țara noastră este parazitata de non-valori, Victor Ponta este una dintre ele, reprezentativă pentru sistemul care ne-a ținut în loc. Oferta în care cred este o Românie a valorilor autentice, a legii, justiției și a concurenței adevărate în economie. Sunt convins că ne vom impune viziunea. Sunt convins că vom ajunge la Cotroceni prin candidatul nostru, Klaus Johannis, pentru a reconstrui România!”, mai spune prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu.