Tare rău s-a opărit primarul din Nehoiu, Florentin Lungu, la sfârșitul săptămânii trecute, când activiștii democrat-liberali au împărțit fluturașii portocalii prin care protestează asupra creșterii prețului
carburanților prin introducerea accizei suplimentare, operă a duetului Ponta-Antonescu. Și supărarea i-a crescut atât de tare încât, într-o bună dimineață, ajuns în fața Primăriei, ochii i-au căzut asupra unui ofițer de poliție, pe care l-a luat la refec pentru că, în cele câteva zile care trecuseră de la acțiunea PDL, nimeni nu a luat nicio măsurăîmpotriva celor care îndrăzniseră săîmpânzească centrul orașului cu “manifeste” împărțite de tineri cu fulare portocalii.
Am înțeles că primarul Lungu are alergie la portocaliu. Acum, însă, nu știm exact de unde i se trage: de la roșul pe care-l vede zilnic în fața ochilor – ca să nu uite cumva “cine l-a făcut primar” – sau de la merele verzi pe care le-a mâncat, în toamnă, împărțite pe sub mână de colegul său de suferințe social-democrate, consilierul județean Doru Muzgoci.
Probleme mari, deci, la Primăria Nehoiu, multa mai importante decât cele cu ANI…