Primarul din Merei, Ștefan Chircă, se lasă ușor amăgit de perspectiva alianței PSD+PP-DD, chiar dacă la nivel central lucrurile par a nu se fi urnit
încă – ba, dimpotrivă, opoziția internă în cadrul coaliției de la guvernare este puternică în fața unei asemenea perspective –, și a demarat discuții în vederea stabilirii unei noi majorități în Consiliul Local și, implicit, pentru schimbarea vicelui liberal Marian Bob. Numai că socoteala de acasă nu se prea potrivește cu situația de pe teren. Mai precis, Partidul Social Democrat deține un număr de șapte consilieri, în timp ce Partidul Național Liberal și Partidul Democrat Liberal au, împreună, tot șapte. Votul de aur este, ați ghicit?, la singurul ales local al Partidului Poporului-Dan Diaconescu. Care consilier nu va consimți, sub nicio formă, ca și șefii săi de la Buzău, să voteze un viceprimar social-democrat, ci pretinde funcția pentru el.
Iar conducerea județeană PP-DD îl încurajează. Dacă nu vor avea viceprimar la Buzău, măcar la Merei să fie unul…