PDL Buzău către aleșii locali: „Gândiți-vă încă o dată la consecințele deciziei de a vă alătura echipei lui Boșcodeală și lui Bîgiu“

Organizația județeană a Partidului Democrat Liberal le cere, încă o dată, aleșilor locali PDL

buzoieni să nu se lase amăgiți de promisiunile social-democraților Boșcodeală și Bîgiu și să se gândească la consecințele pe care le vor avea migrarea către PSD în baza ordonanței 55/2014.

Democrat-liberalii buzoieni spun, prin intermediul unui comunicat de presă, că, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, PDL își va păstra numărul de mandate conferit de Biroul Electoral de Circumscripție în urma rezultatelor obținute la alegerile locale din 10 iunie 2014: „Organizația Jude­țeană a Partidului Democrat Liberal Buzău dorește să aducă la cunoștință tuturor consilierilor  municipali, locali, județeni, precum și primarilor, faptul că, potrivit prevederilor legale în vigoare, aceștia au fost confirmați în funcție în baza Legii 67/2004. Art 92 din această lege prevede că repartizarea mandatelor de consilier se face de Biroul Electoral de Circumscripție, care stabilește numărul de mandate ce revine fiecărei liste de candidați, adică fiecărui partid politic. Coroborând prevederile Legii 67/2004 cu cele ale OUG 55/2014, care permite aleșilor locali să își exprime opțiunea cu privire la partidul politic, fără să își piardă mandatul, trebuie subliniat faptul că Partidul Democrat Liberal își va păstra numărul de mandate primit în anul 2012. Prin urmare, acesta va completa locurile vacante, cu consilieri ce se regăsesc în lista de la data alegerilor”, se arată în comunicatul PDL Buzău.

Mai mult, democrat-liberalii buzoieni spun că aleșii locali care deja și-au reconformat apartenența la partidul pe listele căruia au fost aleși nu mai pot reveni cu o nouă opțiune: „Referitor la  OUG 55/2014, acesta  prevede că aleșii locali își pot exprima în scris o singură dată opțiunea cu privire la partidul politic din care doresc să facă parte. Analizând ad literam textul legii, este lesne de înțeles că acestora li se dă posibilitatea și să își reconfirme opțiunea față de partidul din care deja fac parte, fără ca ulterior să  poată reveni în scris cu o a doua opțiune față de un alt partid. Prin urmare, aducem la cunoștință aleșilor care deja și-au reconfirmat  opțiunea față de Partidul Democrat Liberal că nu mai pot beneficia de prevederile OUG 55/2014, și, prin urmare, exprimarea unei a doua opțiuni este lovită de nulitate.  Așadar, atât aleșii locali cât și cei județeni ar trebui să nu se mai lase amăgiți de promisiunile social-democraților și să se gândească încă o dată la consecințele pe care le-ar putea avea decizia de a se alătura echipei lui Boșcodeală și lui Bîgiu”.