Responsabilii școlilor și liceelor din municipiul Buzău refuză, și în momentul de față, să permită deschiderea porților acestor unități de învățământ în zilele
de sâmbătă și duminică, pentru a permite accesul tinerilor pe terenurile de sport. De aceea, majoritatea tinerilor buzoieni sunt nevoiți să apeleze, în acest scop, la puținele terenuri publice din oraș, alternativă palidă la jocul cu mingea printre autoturismele din parcările dintre blocuri ori pe terenuri amenajate ad-hoc pe suprafețele din ce în ce mai mici rămase nevândute de muncipalitate din domeniul public.
Soluția: ,,mica înțelegere“ cu polițistul local
Și dacă pentru un meci de fotbal, handbal, tenis de câmp, încropit cu prietenii, tot de mai găsește vreun teren din categoria celor de mai sus, amatorii de baschet au la dispoziție, pe domeniul public al municipiului, un singur teren, situat în Parcul Tineretului, la ștand; teren botezat, însă, de responsabilii Urbis Serv, ,,de fotbal-tenis”, pentru că, din cele două panouri vechi de când lumea de pe acest teren, unul este nefuncțional, doar celălalt fiind ,,dotat” cu un cerc, și acela gata să cadă la o următoare figură acrobatică realizată de vreun binevoitor. Așa că, singura soluție pentru amatorii de baschet rămâne ,,mica înțelegere” cu polițistul local care păzește curtea vreunei școli dotate cu asemenea panouri, bineînțeles dacă acesta este prezent și fizic la serviciu și nu ,,asigură” porțile cu lanț și lacăt.
Din informațiile pe care le deținem, cei care pot decide să se permită accesul copiilor pe terenurile de sport ale școlilor și liceelor buzoiene sunt directorii acestor unități de învățământ, dar care, prin dispoziția Primăriei, pot fi obligați să dispună o asemenea măsură.
Această situație se înregistrează la Buzău, în condițiile în care au făcut deja istorie neagră escapadele pe terenul de baschet ale premierului Victor Ponta în momente dintre cele mai delicate, precum accidentul autocarului românesc în Muntenegru ori înzăpezirea din această iarnă.
Deputatul PDL Cezar Preda: ,,Sportul, mai important decât chefurile grobiene de <Zilele Buzăului>“
Cel care a cerut public acces liber al copiilor pe terenurile de sport ale unităților de învățământ de pe raza municipiului Buzău, încă de acum doi ani, a fost deputatul Partidului Democrat Liberal Cezar Preda, care revine, acum, cu o cerere similară.
,,Am o rugăminte la întâiul baschetbalist al țării, Victor Viorel Ponta, și anume să-l roage pe eternul primar al Buzăului, să deschidă școlile sâmbăta și duminica. Am văzut copii ai municipiului Buzău cu mingea de baschet în mână și care nu au unde să joace baschet sâmbăta și duminica. Eu îl înțeleg pe domnul primar Boșcodeală că nu-l interesează, în ceea ce privește sportul, decât fotoliul de la tribuna VIP (de pe stadionul Gloria, n.r.), eu îl înțeleg că-i place sportul tot așa cum îmi place mie nu-știu-ce sport extrem, dar trebuie să înțeleagă că sunt mii de copii care vor să se joace sâmbăta și duminica. Am mai făcut o asemenea intervenție acum doi ani, nu s-a lipit nimic; ar trebui să înțeleagă că este mult mai important pentru viitorul municipiului Buzău modul în care copiii se relaxează sâmbăta și duminica decât chefurile acestea grobiene cu ocazia <Zilelor Buzăului>, unde oamenii vin, petrec și lasă mizerie în urma lor. Acesta este mesajul meu către domnul Victor Viorel Ponta și către domnul primar al municipiului Buzău”, a declarat, pentru OPINIA, deputatul PDL de Buzău Cezar Preda.
El spune că, în cazul în care directorii de școli rămân inflexibili la o asemenea solicitare, primarul municipiului ar trebui să dispună amenajarea unor asemenea terenuri pe domeniul public: ,,Dacă responsabilii învățământului buzoian rămân pe pozițiile acestea rigide de a ține închise curțile școlilor sâmbăta și duminica, solicit primarului municipiului Buzău ca, pe domeniul public, să facă câteva terenuri unde să aibă acces absolut toți copiii care doresc să se relaxeze, și nu numai copiii, sâmbăta și duminica”, a mai spus Cezar Preda.