Elevii buzoieni au avut ocazia, pe parcursul lunii trecute, să se întâlnească în două rânduri cu organizatorii campaniei „EcoAtitudine=
Responsabilitate, Informație, Acțiune”, pe 14 octombrie, când a avut loc acțiunea „Mascota EcoAtitudine vine la tine în școală”, și pe 22 octombrie, în Sala Mare a Consiliului Județean, la „Ora de ecologie”.
„Ora de ecologie”, cea mai captivantă parte a campaniei „EcoAtitudine=Responsabilitate, Informație, Acțiune”, s-a desfășurat în peste 110 școli din zece județe din România. Evenimentul „Ora de Ecologie” constă într-un spectacol de magie, susținut de „ Mister Eco”, care atrage atenția elevilor, prin trucuri special concepute în spiritul campaniei: colectarea selectivă a deșeurilor. Spectacolul de magie prezintă importanța transformării deșeurilor în materii prime, inclusiv printr-o analogie cu o temă de basm: iubirea unei prințese pentru un prinț ce i s-a înfățișat inițial sub formă de broască.
EcoAtitudine este cel mai amplu program de educație ecologică destinat elevilor claselor 0 – VIII, urmând a se desfășura până în anul 2020. Campania vizează conștientizarea în rândul elevilor din țară a importanței colectării selective a deșeurilor, un domeniu în care România încă atrage semnale negative din partea comunităților europene. Grija față de mediu trebuie să devină o deprindere intrinsecă atât pentru cei peste 1.000.000 de elevi vizați, cât și pentru profesori, dar și toți cei care vor fi implicați în campania EcoAtitudine.
Cea de-a doua etapă a campaniei din acest an s-a desfășurat în perioada 18 septembrie – 28 noiembrie 2014 și a cuprins patru concursuri la care participă elevi, profesori, dar și școlile implicate: „Reciclarea Eco Atitudine”, „Agentul EcoAtitudine”, „Mugur De Verde”, „Ia Atitudine, fii Eco!”. În cadrul acestora au fost puse la bătaie 60 de premii: laptop-uri, camere foto, imprimante, tablete, smartphone-uri și ghiozdane cu rechizite.
Campania de educație ecologică și mediu „EcoAtitudine=Responsabilitate, Informație, Acțiune”, este realizată de Grupul European de Presă REPORTER, împreună cu Asociația Iris Terra Green, având ca partener media oficial revista Infomediu Europa, cea mai importantă publicație de mediu din România.
În această etapă, campania vizează 111 școli din zece județe – Ilfov, Vrancea, Buzău, Prahova, Argeș, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Timiș și Municipiul București -, care cuprind un număr de 62.468.
Partenerii acestui program sunt Stericycle România SRL, GreenWEEE International SA, SC PETROTEL-LUKOIL SA Ploiești, Prospecțiuni SA, Apa Nova București SA, Eco Sud SA, Hobas Pipe Systems SRL, Compania de Apă Buzău SA, Evolio, Asociația Româna de Salubritate, iar pertenerii media : Infomediu Europa, Itsy Bitsy FM, Argeș Media, BUZZ Camp, Sfatul Părinților, CSR Evolution, OPINIA, Descoperă.ro, Curierul Național, 7 seri, Jurnalul de Ilfov, Jurnal de Argeș, Urbankid.ro, Jurnalul de afaceri, România Pozitivă, Business Forum, Revista Salubritatea, Universul Argeșean, Criterii Politice.