De la data de 1 iulie 2014, salariile mai multor primari și viceprimari vor fi mărite, în unele cazuri chiar și cu 50%. Potrivit România TV, de această majorare vor beneficia peste
6.000 de primari și viceprimari, dar cei care au deja salarii foarte mari nu vor mai primi niciun leu în plus.
Salariile aleșilor locali vor fi majorate de la 1 iulie, iar cei mai avantajați vor fi primarii și viceprimarii de comună, care vor primi în plus un spor salarial de până la 50 la sută. Astfel, potrivit România TV, un primar ce beneficiază de o astfel de mărire ar ajunge să fie plătit cu 4.200 lei. În schimb, primarii și viceprimarii de oraș vor beneficia de majorări cuprinse între 8,7% și 16,6%, iar pentru primarii și viceprimarii de municipiu majorările vor fi și mai mici, cuprinse între 1,4% și 7%. Primarul General al Capitalei va beneficia și el de o creștere salarială, în valoare de 5,5 puncte procentuale. În total, vor beneficia de aceste majorări peste 6.000 de primari și viceprimari, iar cei care au deja salariile foarte mari, în număr de 261, nu vor beneficia de această majorare. Efortul total pe care îl va face Executivul pentru majorarea salariilor este de 8,7 milioane lei pe lună, iar până la sfârșitul anului de 43,7 milioane lei.
Potrivit legii care reglementează aceste majorări salariale, pentru funcțiile de demnitate publică alese de la nivelul administrației publice locale, indemnizațiile se stabilesc potrivit Legii-cadru 284/2010, respectiv prin înmulțirea coeficienților de ierarhizare prevăzuți cu valoarea de referință de 600 lei. Pentru cei ale căror indemnizații stabilite pentru luna iunie 2014 sunt mai mari decât cele stabilite în Legea-cadru 284/2010, se menține în plată cuantumul indemnizațiilor avute. Pentru consilierii locali, respectiv consilierii județeni, indemnizațiile de ședință prevăzute în Legea nr. 393/2004 privind Statutul aleșilor locali, se stabilesc prin aplicare la indemnizațiile corespunzătoare primarilor, primarului general, respectiv președinților consiliilor județene stabilite, conform prevederilor legale în vigoare, pentru luna decembrie 2013.
,,Impactul finaciar lunar la nivel național este de 8.744.388 lei. Impactul financiar pentru cele 5 luni de aplicare din anul 2014 este de 43.721.942 lei. Pe baza acestei inițiative vor crește salariile unui număr de 6.339 de aleși locali, după cum urmează: primarii și viceprimarii de comună cu 44,4% – 50,1%; primarii și viceprimarii de oraș cu 8,7% – 16,6%; viceprimarii de municipiu categoria II și primarii de municipiu categoria I și II cu 1,4% – 7,2%; primarul general cu 5,5%. Nu cresc salariile pentru un număr de 261 de aleși locali, deoarece au salarii mai mari decât cele rezultate din aplicarea legii 284/2010; președinții și vicepreședinții de consilii județene și viceprimari generali; primarii și viceprimarii de municipii reședință de județși viceprimarii de municipiu categoria I. Având în vedere că numărul consilierilor locali și județeni este de 41.677, pentru ca impactul financiar privind aplicarea prezentei legi să poată fi suportabil de către bugetele locale, indemnizațiile acestora se vor raporta la salariile stabilite primarilor, respectiv președinților pentru luna decembrie”, se menționeazăîn motivarea actului normativ.