Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Polție Județean Buzău au aplicat, ieri, 239 de sancțiuni contravenționale atât pietonilor, cât și conducătorilor auto, ca urmare a neregulilor constatate în trafic.
Din totalul amenzilor aplicate, 123 au fost pentru abaterile comise de conducătorii auto care nu au respectat regimul legal de viteză.
De asemenea, șase conducători auto au rămas pentru 90 de zile fără permisele de conducere, ca urmare a depășirii vitezei legale, treceri pe roșu, precum și pentru conducerea autovehiculelor sub influența alcoolului.
Totodată, polițiștii rutieri au întocmit un dosar penal pentru conducerea unui autovehicul fără a deține permis de conducere.