Monica Macovei: ,,PSD a legiferat pofta baronilor – fuga de DNA“

La două luni dupăceși-au votat o superimunitate față anchetele Direcției Naționale Anticorupție și Agenției Naționale de Integritate, parlamentarii au aprobat modificarea

Legii administrației publice cu efecte similare. Legea a fost în așa fel modificatăîncât președinții de consilii județene și primarii nu vor mai putea fi acuzați de conflicte de interese. Altfel spus, ei vor putea să dea contracte ­pu­blice către propriile firme sau firmele rudelor. Modificarea legii prevede că primarii și președinții de consilii județene pot delega atribuțiile de serviciu către funcționarii publici din subordine. Experții consultați de www.gândul.info spun că această lege îi ajută pe baronii locali să evite dosarele de corupție. De cealată parte, senatorul Darius Vâlcov care, alături de Gabriela Firea, a inițiat legea, spune că intenția sa nu a fost săîi scape pe primari de dosare, ci doar să le ,,fluidizeze munca”.

Practicienii din sistemul judiciar au explicat pentru www.gândul.info că, prin această modificare, primarii și președinții de consilii județene scapă de anchetele penale. „Dacă el nu semnează pe document, nu poate fi tras la răspundere”, a explicat un expert din sistemul judiciar. Astfel că, în cazul licitațiilor ori a retrocedărilor primarul sau președintele de consiliu județean își poate delega sarcinile către un funcționar. Așadar, în cazul unui dosar de corupție clasic, în care un primar favorizează o firmă de partid la câștigarea unui contract, el va fi aproape imposibil de tras la răspundere dacă pe contract nu apare numele său. Procurorii vor fi obligați să demonstreze că primarul l-a obligat pe funcționar să dea contractul acelei firme. Altfel, chiar dacă procedura de achiziție este viciată, cel responsabil va fi doar primarul. Altfel spus primarii și președinții de consilii județene nu vor mai putea fi cer­cetați pentru infracțiuni precum cele de abuz în serviciu. 

,,Liviu Dragnea vorbește de multă vreme despre schimbarea Legii Agenției Naționale de Integritate, schimbarea regimului incompatibilităților și despre faptul că primarii și președinții de consilii județene nu ar trebui să răspundă pentru semnături, ci funcționarii publici care aprobă contracte, dau avize și autorizații. Recent, în Parlament a fost votată Legea nr. 20/2014 care modifică Legea nr. 215/2001 a administrației locale, astfel încât primarul și președintele de consiliu județean pot delega atribuțiile, inclusiv funcționarilor publici de specialitate. Consecințele acestei legi sunt următoarele: transfer de responsabilitate penală: baronii locali ai PSD își asigură imunitatea pentru hoție și sărăcirea românilor și încearcă să paseze răspunderea penală, adică posibili ani de închisoare, către funcționarii publici; presiuni și constrângeri asupra funcționarilor publici: oamenii de bună-credință care lucreazăîn admnistrația locală vor fi supuși amenințărilor și presiunilor mafiei locale politice; baronii PSD vor să fure cu mâna altora: politicienii nu își mai asumă avize, autorizații, contracte, servicii, toate pe bani publici, iar acum au liber; PSD nu mai vrea ca aceste fapte să fie anchetate de DNA: competența DNA este atrasăși de calitatea făptuitorului. Dacă primarul sau președintele de consiliu județean nu mai semnează actele instituției, atunci eventualele fapte de corupție nu vor mai fi anchetate de Direcția Națională Anticorupție, ci de unități de parchet locale, care nu au dovedit toate același nivel de profesionalism și determinare ca DNA”, consideră europarlamentarul Partidului Democrat Liberal Monica Macovei.