Liberalii și democrat-liberalii au pus bazele noului partid de dreapta

Partidul Democrat Liberal și Partidul Național Liberal au pus bazele, sâmbătă, în cadrul unui congres comun, atât Alianței Creștin Liberale – alianța electorală sub numele căreia cele două formațiuni politice vor prezenta un candidat comun la alegerile prezidențiale -, cât și noului partid care va rezulta din fuziunea acestora.

 

Protocolul de funcționare a Alianței Creștin Liberale a­pro­bat, sâmbătă, în cadrul Con­gresului comun al Partidului Democrat Liberal și al Partidului Național Liberal, pre­vede că PDL și PNL au convenit constituirea alianței elec­torale Alianța Creștin Libe­rală PNL-PDL, iar semnul electoral al acesteia este reprezentat de semnele electorale ale celor două partide deasupra căruia se află acroni­mul ACL. Obiectivul acestei Alianței este participarea cu un candidat și un program co­mun la alegerile prezidențiale, candidat care va fi de­semnat în urma unor cerecetări sociologice, de către Delegația Permanentă a PNL și Biroul Permanent Național al PDL. Conducera operativă a Alian­ței va fi asigurată de co­pre­ședinții Vasile Blaga și Klaus Iohanis, recum și de Teodor Atanasiu, Marian Petra­che, Sorin Frunzăverde, Eduard Hel­vig, Ludovic Or­ban, Gheor­ghe Falcă, Gheor­ghe Flutur, Mircea Hava, Că­tălin Predoiu, George Scrip­caru.

Protocolul de fuziune prin contopire între PNL și PDL prevede că denumirea noului partid va fi Partidul Național Liberal, iar cea prescurtată este PNL, alegerile interne urmând să se desfășoare pe baza statutului noii formațiuni începând cu 1 ianuarie 2017. Potrivit protocolului, Partidul Național Liberal rezultat din fuziune se organizează și funcționează potrivit statutului, Protocolului de fuziune, precum și Legii partidelor politice. Alegerile interne în Partidul Național Liberal rezultat din fuziune la nivel național se vor desfășura, pe baza statutului noului partid, începând cu 1 ianuarie 2017, prevede Protocolul. Semnul permanent al partidului este o săgeată într-un cerc format din 12 stele sub care se află prescurtarea PNL, ansamblul fiind încadrat într-un pătrat cu colțuri rotunjite, acesta fiind și semnul electoral al noului partid. De asemenea, documentul prevede că un partid va da candidatul la președinție, iar celălalt premierul.

Statutul noului Partid Național Liberal rezultat din fuziunea PNL cu PDL a fost adoptat, sâmbătă, în unanimitate, în cadrul ședinței comune a Convenției Naționale a PDL și Congresului extraordinar al PNL. PNL este continuatorul Partidului Democrat Liberal și al Partidului Național Libe­ral, iar culorile sale sunt alb, albastru și galben, potrivit statutului noului partid. „În acțiunea sa politică, PNL, ca partid de centru-dreapta, mem­bru al Partidului Popular European, urmărește respec­tarea valorilor universale ale libertății și demnității umane și a valorilor tradițio­nale ale poporului român, precum și reprezentarea ideilor și valorilor dreptei democratice românești. Deviza PNL este <Prin noi înșine în Europa>“, se arată în statutul noului partid. Potrivit acestuia, PNL are următoarele organisme de conducere: Convenția Na­țio­nală (CON), Consiliul Național (CN), Colegiul Director Na­țional (CDN) și Biroul Politic Național (BPN).

Blaga: „Dacă vom rata acest obiectiv, vom fi responsabili de dominația PSD pentru cel puțin zece ani de acum încolo”

„Astăzi (sâmbătă, n.r.), practic, vom semna certificatul de naștere al noului partid. Odată ce astăzi în foruile supreme de conducere ale celor două partide luăm decizia fuziunii, nu mai e cale de întors. Ce vor face astăzi PDL și PNL nu se mai desface”,    le-a spus Vasile Blaga dele­gaților la Convenția națională a PDL, arătând că aceia care pa­riază că acest proces de fuzi­une nu se va realiza și fac speculații „pariază greșit”.

Blaga a precizat motivele pentru care PDL trebuie să fuziuneze cu PNL și să reali­zeze un partid puternic de centru-dreapta și a arătat că fuziunea se va face pas cu pas în doi ani de zile. „E ora construcției unui mare partid de centru-dreapta. Dacă vom rata acest obiectiv, vom fi res­ponsabili de dominația PSD pentru cel puțin zece ani de acum încolo”, a mai spus Vasile Blaga. El a arătat că două partide centru-dreapta de același calibru cum sunt PDL și PNL separat și-ar împărți electoratul și ar ieși câștigător PSD.

Vasile Blaga a mai spus că a avut experiența alianțelor și că în România alianțele au început „cu veselii de nuntaș” și s-au terminat „cu ceartă zgomotoasă”. Președintele PDL a susținut că nu vrea să fie anexa nimănui și are convingerea că nici reprezentanții PNL nu doresc acest lucru.

Iohannis: „Vreau mai puțină gălăgie și mai multă sobrietate”

Președintele PNL, Klaus Iohannis, a susținut, sâmbătă, la Congresul pentru fuziunea PNL-PDL, că își dorește ca demnitatea de șef al statului să presupună mai multă sobrietate, menționând că vrea „mai puțin spectacol și mai puțină gălăgie“, deoarece „spectacolul steril“ nu produce rezultate.

„S-a spus adesea că trăim într-o țară în care interesul pentru spectacol este mai mare decât interesul pentru normalitate. Nu cred că este adevărat. Politica trebuie să producă rezultate, nu un spectacol steril. Pe cetățeanul simplu sunt convins că îl in­te­resează siguranța, ordinea, performanța în administrație, învățământ sau în sănătate. Este de datoria noastră, a marelui partid al dreptei, să facem din România un stat modern, bazat pe un model liberal de dezvoltare. Acest lucru este posibil dacă ne îndeplinim obiectivele strategice, anume de a câștiga președinția României și de a asigura un ciclu de guvernare pe zece ani”, a afirmat Ioha­nnis.

Liderul PNL a apreciat că șeful statului „trebuie să fie un model de onestitate, echilibru și bună credință”: ”Îmi doresc ca valorile să fie respectate. Nu mai vreau ca intelectualii din țara mea să fie umiliți și sfidați. Ei sunt armătura spi­ri­tuală, sunt sufletul unei națiuni. Nu mai vreau ca diversele categorii sociale și profesionale să fie puse pe picior de război, să fie instigate una împotriva celeilalte (…) Vreau mai puțin spectacol, mai pu­țină gălăgie și, mai ales, cred că este nevoie de mai multă sobrietate în exercitarea funcției de președinte”, a susținut Iohannis.

Predoiu: „În 26 iulie, ora două fără zece, ceasul lui Ponta a început să ticăie”

Prim-vicepreședintele PDL Cătălin Predoiu a spus, sâmbătă, la Convenția de fuziune între PDL și PNL, că „în 26 iulie, ora două fără zece, a început să bată ceasul victoriei PNL”, susținând că ceasul lui Victor Ponta a început să ticăie. „Suntem în 26 iulie, ora două fără zece, domnule Ponta ceasul dumneavoastră a început să ticăie, în 26 iulie, la două fără zece, ceasul victoriei nostre a început să bată”, a spus Predoiu.

El a menționat că primul pas este fuziunea PDL cu PNL, iar al doilea pas este „cucerirea Coroceniului”. „Al doilea pas este cucerirea Co­troceniului în această toamnă, nu peste cinci ani. De azi începând, fiecare pas pe care îl voi face către Cotroceni va fi pentru victoria noastră co­mu­nă”, a mai declarat Predoiu.