Legea senatorului Constantin Popa privind prima zi de școală, adoptată tacit de Senat

Propunerea legislativă a senatorului UNPR de Buzău Constantin Popa care prevede ca prima zi de an școlar să fie declarată zi liberă pentru părinți a fost adoptată tacit de Senat. Acest proiect de  lege a primit, săptămâna trecută, în Comisia pentru muncă,

în unanimitate, un raport favorabil, la fel ca și în celelalte comisii în care s-a solicitat aviz.

Potrivit propunerii, respectiva zi liberă acordată părinților va fi recuperată până la sfârșitul anului calendaristic printr-un acord angajat-angajator, specific contractului individual de muncă din sistemul public sau privat. În expunerea de motive, inițiatorul precizează că prima zi de școală coincide cu o zi lucrătoare, motiv pentru care ,,există foarte multe cazuri în care părinții sunt nevoiți să se învoiască sau să își ia concediu fără plată sau, mai rău, sunt sancționați de angajatori că întârzie la muncă”.

,,Festivitățile de deschidere a noului an școlar sunt pregătite cu mare grijă de cei care le vor îndruma pașii elevilor. Oriunde în țară, părinții merg împreună cu cei mici la grădiniță sau la școală. Din acest punct de vedere, toți părinții ar trebui să fie liberi în această zi, pentru a fi lângă copii lor. În ceea ce privește îmbunătățirea nivelului de trai al fiecărui copil, toate măsurile financiare propuse până în prezent pentru mărirea alocației nu și-au găsit rezolvare”, se arată în documentul citat.

Propunerea de lege, care are un caracter ordinar, urmează a fi transmisă în forma inițiatorului Camerei Deputaților, care este decizională în acest caz.