Candidatul Alianței Creștin Liberale la președinția României, Klaus Iohannis, a declarat că nu-și dorește să colaboreze militar cu China, ci cu toate statele NATO
și în special cu SUA, cu care avem un parteneriat strategic care ne asigură securitatea în această zonă geopolitică foarte fierbinte.
„Eu nu-mi doresc să colaborez militar cu China, ci cu toate statele NATO și în special cu SUA (…) Sigur, dacă cineva din Guvern preferă China, sigur, poate să meargă acolo, nicio problemă, dar pe noi să ne lase în pace”, a spus candidatul ACL pentru Cotroceni. În opinia sa, România trebuie să rămână un aliat fidel al UE și al NATO, țara noastră fiind ajutată de aceste parteneriate: „Dacă nu am fost în stare până acum (de relații bune cu Rusia, n.r.), acum ar fi o prostie. Un mare specialist mondial a spus aceste lucruri, recent, pe care eu le-am spus de două luni. Nu are rost să inventăm noi acum roata. Noi, România, acum trebuie să fim un partener serios și credibil și pentru UE și pentru NATO și împreună cu ei să întreprindem toate demersurile pe care le imaginăm împreună cu partenerii, pentru a readuce situația la normalitate, asta însemnând ca toată lumea să respecte tratatele internaționale, inclusiv Rusia. Aici, România nu trebuie să arate că știe mai bine ce trebuie să facem, că nu știm mai bine”, a detaliat Iohannis.