Candidatul Alianței Creștin Liberale la alegerile prezidențiale, Klaus Iohannis, a afirmat, marți, că este dispus să participe
la dezbateri cu contracandidații săi pe orice temă relevantă pentru România.
„Eu am făcut o invitație pentru o dezbatere sau pentru mai multe dezbateri, cred că de acum o lună de zile. Iată că, după o lună de zile, și prim-ministrul s-a gândit să se ocupe de această chestiune. Eu sunt dispus să discut, să discutăm proiectele noastre, despre economie, statul de drept, doar că aceste două noțiuni nu le-am prea auzit de la tânărul prim-ministru. Sunt dispus să discutăm orice temă relevantă pentru România și pentru români”, a spus Iohannis, la Radio France Internationale, cu privire la propunerea candidatului Partidului Social Democrat, Victor Ponta, de organizare a unor dezbateri deschise cu candidații la prezidențiale.
Întrebat cum vede și propunerea lui Ponta ca la dezbaterea pe teme economice să participe și cei care vor fi propuși în funcția de prim-ministru de candidații la Președinție, Iohannis a răspuns: „La noi este simplu, ar fi interesant de urmărit cu cine vine domnia-sa pentru postul de prim-ministru”.
Candidatul Alianței Creștin Liberale a mai afirmat că dorește să fie „un altfel de președinte“ și că vrea schimbarea modului în care se face politică. „Soluțiile nu trebuie să vină cu indicație de la președinte”, a adăugat el.
Premierul Victor Ponta, candidatul PSD pentru președinția României, a declarat, luni seară, la o emisiune televizată, că marți va lansa o invitație către toți cei 13 contracandidați de a participa la o dezbatere deschisă. El consideră că finaliștii care vor intra în turul al doilea vor trebui să aibă trei dezbateri, pentru ca electoratul să își poată contura o imagine cât mai clară despre intențiile viitorului președinte.