Responsabilii școlilor și liceelor din municipiul Buzău refuză, și în momentul de față, să permită deschiderea porților acestor unități de învățământ în zilele
de sâmbătă și duminică, pentru a permite accesul tinerilor pe terenurile de sport. De aceea, majoritatea tinerilor buzoieni sunt nevoiți să apeleze, în acest scop, la puținele terenuri publice din oraș, alternativă palidă la jocul cu mingea printre autoturismele din parcările dintre blocuri ori pe terenuri amenajate ad-hoc pe suprafețele din ce în ce mai mici rămase nevândute de municipalitate din domeniul public.
Și dacă pentru un meci de fotbal, handbal, tenis de câmp, încropit cu prietenii tot de mai găsește vreun teren din categoria celor de mai sus, amatorii de baschet au la dispoziție, pe domeniul public al municipiului, un singur teren, situat în Parcul Tineretului, la ștrand, teren botezat, însă, de responsabilii Urbis Serv, ,,de fotbal-tenis”, pentru că, din cele două panouri vechi de când lumea de pe acest teren, unul este nefuncțional, doar celălalt fiind ,,dotat” cu un cerc, și acela gata să cadă la o următoare figură acrobatică realizată de vreun binevoitor. Așa că, singura soluție pentru amatorii de baschet rămâne ,,mica înțelegere” cu polițistul local care păzește curtea vreunei școli dotate cu asemenea panouri, bineînțeles dacă acesta este prezent și fizic la serviciu și nu ,,asigură“ porțile cu lanț și lacăt.
Inspectorul pe disciplina Educație Fizicăși Sport din cadrul Inspectoratului Școlar Județean, profesorul Ciprian Borcilă, antrenor de baschet cu performanțe notabile, pledează, la rându-i, pentru amenajarea unor terenuri de sport pe raza municipiului. ,,Pentru dezvoltarea dragostei pentru mișcare și pentru fortificarea organismului, pentru păstrarea sănătății și dezvoltarea trăsăturilor de caracter, pentru o comportare civilizată într-o competiție sportivă, ar fi foarte bine dacă s-ar putea concretiza, în municipiul Buzău, și nu numai, în tot județul Buzău, amenajarea unor terenuri de joacă, spații destinate copiilor, tinerilor și adulților. Ar fi foarte bine, pentru că toate acestea au ca obiectiv principal o dezvoltare armonioasă și sănătoasă a elevilor, a tinerilor. Bineînțeles că acest lucru este și în favoarea comunităților, pentru că sportul duce și la dezvoltarea relațiilor sociale. Este benefic, atât pentru noi, cei care suntem pentru dezvoltare și pentru sport, cât și pentru comunitățile locale. Într-adevăr, ar fi extraordinar de bine dacă acest lucru s-ar concretiza, mai ales că orele de Educație Fizică din programa de învățământ sunt, totuși, cam puține; copiii au nevoie de mișcare, și, dacă s-ar putea face terenuri de joacă, terenuri de volei, de baschet, de badminton, așa cum sunt și în alte orașe din țară și din Europa, eu spun că toată lumea va avea de câștigat. Bineînțeles, că acest lucru nu poate fi posibil fără implicarea și sprijinul factorilor de decizie de la nivel local și județean“, a declarat, pentru OPINIA, profesorul Ciprian Borcilă.