Greu, dar și-a dat seama! Băsescu: ,,Ministrul Teodorovici, un dandy discotecar“

După aproape doi ani de mandat al ministrului Fondurilor Europene, senatorul social-democrat de Buzău Eugen Orlando Teodorovici,

șeful ­sta­tului a remarcat, în sfârșit, că acesta este o copie la scară mai mică a premierului Victor Ponta în ceea ce privește eficiența actului de guvernare. Băsescu l-a numit pe ministrul Teodorovici „dandy” și „discotecar”, făcând aluzie la viața de noapte pe care acesta o are, semnalată, în repetate rânduri, de tabloidele românești, care-l numesc ,,mi­nistrul Casanova”.

Președintele a afirmat că, pe raportarea Uniunii Europene, pe luna septembrie, „s-au cheltuit 37,5% din fondurile europene alocate”: „Totalul fondurilor de coeziune înseamnă 19 miliarde de euro. 37,5% înseamnă 7,1 miliarde de euro cheltuiți, și necheltuiți 12 ­mi­liarde de euro, pe care ar trebui să îi cheltuim până la 31 decembrie 2015, altfel îi pierdem”, a arătat Traian Băsescu.

Șeful statului a arătat că, pe programul de Mediu, avem o alocare de 4,4 miliarde de euro de la Uniunea Europeană și am cheltuit 1,5 miliarde. „Avem încă 1,9 miliarde de euro, spre exemplu pentru îndiguiri, pentru lucrări hidrotehnice, să nu mai vină apele peste noi. Dacă s-ar face aceste lucrări, s-ar crea locuri de muncă și creștere economică”, a spus Băsescu.

 

„Sunt 1,7 miliarde de euro cu care care se pot crea locuri de muncă dacă se semnează și se accelerează contractele în execuție (…) Să nu mai vorbim de neprețuita doamnă Plumb, care a dat un răspuns absolut neprofesionist la afirmațiile pe care le-am făcut în week-end-ul trecut și o să vi-l citez, pe urmă și pe acest dandy de la Fonduri Europene, ca să vedeți ce înțelege el, că și el a ținut să aibă o reacție”, a declarat șeful statului. Președintele a mai afirmat că s-a referit la raportarea pe luna septembrie, privind fondurile de coeziune. „Este raportarea la zi a Uniunii Europene, nu poveștile pe care le spune discotecarul ăsta sau doamna Plumb, sau premierul”, a mai comentat Traian Băsescu.

Bineînțeles, ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, a oferit o replică precum în bancul cu „ce-l întreb eu și ce-mi răspunde el”, declarând că dimineața, când a plecat de acasă, a verificat mai atent cum arată, astfel încât să fie un „model” pentru cine îl așteaptă și îl urmărește zilnic: „Încerc să fac o glumă, dar totuși… Astăzi (vineri dimineață, n.r.), când am plecat de acasă, m-am uitat mai atent la cum ies pe ușă, am zis că, dacă, totuși, cineva stă și mă urmărește zi de zi, măcar să mă aibă ca model”, a spus Teodorovici.