Președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru, a organizat, săptămâna trecută, în calitate de lider al grupului PNL din camera inferioară
a Parlamentului, dezbaterea „De ce nu este necesară o lege a amnistiei și grațierii”, la care au participat președintele Partidului Național Liberal, Crin Antonescu, deputatul Alina Gorghiu, vicelider al Grupului parlamentar al PNL din Camera Deputaților și membru al Comisiei juridice, de disciplină și imunități, precum și alți liberali din Comisia juridică.
Conform organizatorului, acest demers și-a propus să identifice argumentele pro și contra generate în spațiul public de textul propunerii legislative privind amnistierea unor infracțiuni și grațierea unor pedepse, precum și punctele de vedere ale factorilor politici decizionali – Guvern, reprezentanți ai majorității și ai opoziției parlamentare -, ale autorităților implicate și ale societății civile.
,,Partidul Național Liberal a susținut faptul că Propunerea legislativă pentru amnistierea unor infracțiuni si grațierea unor pedepse inițiată de către deputații Mădălin-Ștefan Voicu (PSD) și Nicolae Păun (Minorități), care a produs ecouri negative pe plan intern și internațional, trebuie respinsă de urgență. Am atras atenția asupra faptului că tergiversarea votului în privința acestui proiect de lege ar putea avea repercusiuni asupra bunelor relații inter-instituționale pe care România le are cu alte state, în special cu SUA. Se cunoaște de asemenea excelenta cooperare între instituțiile specializate ale României și cele ale Statelor Unite ale Americii privind combaterea criminalității cibernetice precum și buna colaborare între FBI, Poliția Română și alte instituții specializate ale statului român. De aceea am considerat că aplicarea unei asemenea legi, prin care mulți dintre cei prinși cu greu, în virtutea cooperării bilaterale dintre Poliția Română și FBI, ar putea beneficia de prevederile legii pentru amnistierea unor infracțiuni, de grațierea unor pedepse și ar fi eliberați, acest lucru punând un semn mare de întrebare asupra eficienței acestei colaborări bilaterale. Totodată, ținând cont de faptul că nici astăzi nu am reușit să aflam punctul de vedere real al Guvernului pe această problemă și că sub diverse pretexte, se tot amână dezbaterea pe care noi am solicitat-o a fi organizată la Comisia juridică, săptămâna viitoare, am anunțat că deputații liberali din Comisia juridică vor elabora o moțiune simplă pentru a obliga Guvernul Ponta III să să vină în plenul Camerei Deputaților și să își exprime o poziție fermă în legătură cu acest proiect legislativ controversat”, scrie deputatul George Scutaru pe blogul său.
Conform aceleiași surse, la dezbatere au luat parte membri ai Comisiei juridice din Camera Deputaților, reprezentanți ai Agenției Naționale de Integritate, ai Baroului Avocaților București și ai Uniunii Avocaților din România, precum și reprezentanți ai societății civile și mass-media. Totodată, au asistat la această dezbatere reprezentanți ai ambasadelor Statelor Unite ale Americii, Germaniei și Marii Britanii.