Furnizor de telefonie mobilă „țepuit“ printr-o ,,afacere“ pusă la cale chiar de propriii angajați

   Polițiștii de investigații criminale de la Poliția munici­piului Buzău au început urmărirea penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de abuz în serviciu, înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată față de șase tineri cu vârste cuprinse între 17 și 27 de ani, toți din Buzău.

   Aceștia sunt bănuiți că în perioada noiembrie 2014–ia­nuarie 2015, prin folosirea unor documente de identitate ale altor persoane, au încheiat în fals 13 contracte de servicii de telefonie mobilă, prin care au obținut fraudulos 12 telefoane mobile și o tabletă, trei dintre membrii grupării fiind foști angajați ai unității care a încheiat contractele.

   Ulterior bunurile dobândite au fost valorificate, sumele obținute fiind împărțite între toți membrii grupului.

   În urma a două percheziții efectuate de polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale, la domiciliile unui tânăr de 22 de ani și unui adolescent de 17 ani au fost recuperate două telefoane mobile.

   Polițiștii de investigații criminale continuă cercetările pentru documentarea întregii activități infracționale a celor șase buzoieni.