Potrivit rezultatelor prezentate de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Buzău, în cadrul triajului epidemiologic efectuat după vacanța de vară, au fost examinați 60.268 de copii și tineri înscriși în anul școlar 2015-2016 în unitățile de învățământ buzoiene.
Dintre elevii examinați, care reprezintă 88 la sută din numărul total de elevi din școlile și liceele din județ, 786 au fost depistați cu boli contagioase.
Cele mai multe cazuri au fost cele de angină, fiind depistați 365 de elevi cu această boală contagioasă, precum și cele de pediculoză, nu mai puțin de 304 elevi fiind găsiți infestați cu păduchi.
De asemenea, triajul epidemiologic a evidențiat 38 cazuri de micoze, care reprezintă infecții ale țesuturilor cu una sau mai multe specii de ciuperci, dar și două situații de rabie, numită popular râie, boală contagioasă provocată de acarieni, care pătrund rapid în piele. Pentru copiii care au fost descoperiți cu aceste boli contagioase a fost luată măsura izolării lor la domiciliu, unde au primit tratamentul corespunzător.
Reintrarea lor în comunitate este condiționată de vindecare.
Nu au fost înregistrate cazuri de rubeolă, rujeolă, scarlatină sau parotidită.
În ceea ce privește incidența bolilor transmisibile, anul acesta s-a înregistrat o valoare mai mică, respectiv 1,27 la sută, comparativ cu 1,52 la sută, cât s-a înregistrat în anul școlar precedent.