La finalul săptămânii trecute, polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție rurală Beceni au sacționat contravențional și au întocmit un dosar penal în cazul a doi bărbați, ca urmare a comiterii unor ilegalități la regimul silvic.
Este vorba despre un bărbat de 40 de ani din comuna Mânzălești, depistat de polițiști în timp ce transporta cu o autoutilitară peste trei metri cubi lemn de foc, fără a deține documentele prevăzute de lege.
Dosarul penal a fost întocmit după ce polițiștii au depistat un bărbat de 26 de ani din comuna Beceni, imediat după ce acesta a tăiat ilegal și a sustras arbori din pădurea ce aparține Ocolului Silvic Vintilă Vodă.
În ambele cazuri, materialul lemnos găsit în posesia celor doi bărbați a fost confiscat și predat Ocolului Silvic Vintilă Vodă.