Polițiștii din cadrul Postului de poliție comunal Merei au identificat doi minori de 14, respectiv 12 ani, ambii din Merei, stabilind că sunt principalii bănuiți în cazul unui furt dintr-un imobil de pe raza comunei Merei. Fapta fusese sesizată miercuri Poliției în jurul orei 10.30, de către proprietara locuinței – o femeie de 45 de ani, care a precizat că în cursul dimineții, din imobilul pe care îl deține pe raza comunei, i-au fost sustrase bijuterii din metale prețioase și bani.
În urma investigațiilor efectuate de polițiști s-a stabilit că furtul a fost comis în intervalul orar 08.00 – 10.00, când proprietarii au fost plecați.
Din discuțiile purtate cu reclamanta a rezultat că din locuință au fost sustrase două tablete, un telefon mobil, mai multe bijuterii din aur și argint precum și sume de bani, în lei și în alte monede.
Asupra celor doi minori au fost găsite bijuteriile și banii sustrași, prejudiciul fiind recuperat în proporție de 85%.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat, cercetările fiind continuate de polițiștii din cadrul Postului de poliție comunal Merei.