Distribuirea cardurilor de sănătate, peste 90 la sută în trei județe din țară

   La nivel național, tot mai multe carduri de sănătate au ajuns în ultima perioadă la asigurați, acest lucru fiind determinat și de implicarea medicilor de familie. Aceștia preiau de la casele de asigurări de sănătate cardurile pentru asigurații pe care îi au în listele lor.

   Potrivit Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), numai într-o singură zi au fost preluate de medici de familie peste 2.000 de carduri returnate de Poșta Română. Cele mai multe au fost preluate de medicii de familie din județul Sibiu, respectiv 90 la sută dintre cardurile returnate către casele de asigurări de sănătate, urmați de medicii de familie din Cluj( 83 la sută), Bacău(80 la sută), Olt(77 la sută) și Vaslui(74 la sută).

   De asemenea, conform datelor centralizate de CNAS, după stadiul de distribuire a cardurilor returnate de poștă la ghișeu și prin intermediul medicilor de familie, cea mai mare acoperire s-a evidențiat în județele Olt și Bacău cu 92 la sută, Sibiu cu 91 la sută, Cluj cu 84 la sută, Timiș cu 78 la sută și Tulcea cu 71 la sută.

   Alături de asigurații care așteaptă să intre în posesia cardurilor de sănătate mai există și o categorie restrânsă a celor care lucrează în străinătate sau care nu sunt interesați de serviciile medicale din sistemul asigurărilor sociale de sănătate. Cardurile acestora vor rămâne la casele de asigurări de sănătate pe toată perioada lor de valabilitate, de unde pot fi ridicate.

  Totodată, procesul de tipărire a cardurilor continuă pentru persoanele care împlinesc 18 ani și pentru cele care dobândesc între timp calitatea de asigurat, acestea vor fi generate automat de sistem și vor fi primite de beneficiarii lor acasă prin intermediul serviciilor poștale.