Directorii liberali, „out“ la ordinul lui Dragnea?

Președintele executiv al PSD, vicepremierul Liviu Dragnea, le-a dat un ultimatum miniștrilor nominalizați de Partidul Social Democrat,

transmițându-le că, dacă nu vor da afară, în următoarele luni, toți oamenii Partidului Național Liberal și pe cei ai Partidului Democrat Liberal rămași încă în funcții în ministere și structurile deconcentrate, vor pleca ei din minister. Discuția a avut loc, conform www.gandul.info, la Comitetul Executiv informal al social-democraților care a avut loc luni la Orăștie.

Supărarea liderilor din ­te­ritoriu a fost enunțată de vicepremierul Liviu Dragnea, în cadrul discuțiilor avute cu miniștrii PSD. În cele mai multe cazuri, teritoriul este foarte enervat de faptul că nu se pot numi oameni apropiați de social-democrați în funcții-cheie din deconcentrare, deoarece aceste funcții sunt în continuare ocupate de cei de la PNL sau PDL. „Dragnea le-a spus miniștrilor, de față cu toți șefii de organizații ai PSD, că trebuie ca în următoarele luni să se ocupe de deconcentrate și să dea afară oamenii puși de PNL și PDL”, au declarat pentru www.gandul.info surse din conducerea PSD. Aceiași ­li­derii din teritoriu sunt nemulțumiți că noii miniștri din Guvernul Ponta nu s-au ocupat în ultimele luni de acest proces de „curățare” a deconcentratelor de oamenii fostelor guvernări.

Niciun ministru nu-și va risca funcția pentru Boșcodeală

Județul Buzău, însă, se confruntă cu o situație specială, dat fiind că, aici, alianța PSD-PNL funcționează fără nicio problemă, atât la nivelul Consiliului Județean, cât și la cel al Consiliului Local al municipiului reședință de județ. Aici – dacă este să luăm în conside­rare declarațiile recente, publice sau nu, ale liderilor celor două partide, respectiv libe­ralul Cristinel Bîgiu, președinte al Consiliului Județen, și social-democratul Constantin Boșcodeală, primarul munici­piului Buzău – funcționează o alianță ,,pentru binele cetățenilor”, majoritățile din cele două deliberative fiind atât de convenabile, încât niciunul dintre ei nu are vreun interes să pună în aplicare directivele de la București. Adică realizarea majorității PNL-PDL la nivelul Consiliului Județean, respectiv PSD+PP-DD la nivelul Consiliului Local Municipal. În aceste condiții, este de la sine înțeles că nimeni din organizația județeană a Partidului Social Democrat nu a mișcat vreun deget pentru a-i înlocui din deconcentrate pe directorii li­berali sau veniți pe filiera Partidului Național Liberal.

Totuși, în lumina ultimatului lui Dragnea, este puțin probabil că vreun ministru social-democrat își va risca funcția pentru a-i face hatârul lui Boșcodeală de la Buzău și să-i mențină în funcție protejații liberali, doar dacă – și aici vorbim despre o minimă probabilitate – aceștia vor trece, măcar formal, în barca social-democraților, dat fiind că în PSD și în partidele care compun Uniunea Social Democrată sunt destui ciolănari care doresc aceste posturi.

Cine ar putea pleca

Așadar, până în toamnă, este posibil să-și facă bagajele Petruș Cîrcei, de la Administrația Finanțelor Publice, Dumitru Ene, de la Inspectoratul Școlar, Adrian Vintilescu, de la Agenția pentru Prestații Sociale,  Constantin Cățoi, de la Direcția pentru Cultură și Patrimoniu Național, precum și Nicușor Dinulescu, de la Comisariatul pentru Protecția Consumatorului. Acesta din urmă intră și el în calcul chiar dacă nu este membru PNL, dar a fost numit în funcție de liberali, la sugestia fostului senator Ion Vasile, drept răsplată pentru sprijinul pe care acesta din urmă l-a dat în campania electorală actualului președinte liberal al Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu.