Elevii și cadrele didactice de la Liceul cu Program Sportiv „Iolanda Balaș-Soter” au participat în această săptămână la o acțiune preventiv-educativă organizată de polițiștii de proximitate din cadrul Poliției municipiului Buzău.
Principalele teme ale acestei acțiuni au fost combaterea și prevenirea infracțiunilor cu violență și a delincvenței juvenile, precum și stabilirea de parteneriate cu scopul creșterii gradului de siguranță publică și a încrederii în instituția poliției.
De asemenea, polițiștii au atras atenția asupra datelor pe care elevii le postează frecvent pe rețelele de socializare, precum informații despre programul zilnic, deplasări, fotografii din locuințe, care pot deveni oricând date extrem de utile pentru infractori.
La finalul acțiunii, toți participanții au primit din partea polițiștilor pliante cu caracter preventiv.