Cuțitarul de pe Unirii, trimis în arest 30 de zile după ce a fugit de poliție la vărul din București

   După aproape trei luni de la conflictul soldat cu înjunghierea unui tânăr de 22 de ani, pe Bulevardul Unirii, în zona I. L. Caragiale, polițiștii buzoieni l-au găsit pe atacator. Cuțitarul de pe Unirii, un tânăr de etnie romă, în vârstă de 18 ani, a fost trimis ieri de procurori în fața instanței cu ­pro­punerea de arestare preventivă. Instanța a admis ­pro­punerea Parchetului și a dispus arestarea preventivă a inculpatului pentru 30 de zile și emiterea mandatului, pentru comiterea  infracțiunilor de tentativă de omor și loviri sau alte violențe.

   Cuțitarul a fost localizat de polițiștii din cadrul Biroului de investigații ­cri­minale al IPJ Buzău, în colaborare cu autoritățile străine. Acesta a fost prins miercuri seară într-un microbuz, pe raza municipiului Buzău, și reținut imediat de oamenii legii.

Săltat din centrul orașului

   „Din cercetările efectuate și probele administrate în cauză, rezultă că în seara zilei de 31.05.2015, inculpatul M.M în timp ce se afla la intersecția străzii Patriei cu Bulevardul Unirii din municipiul Buzău, având asupra sa un briceag, l-a înjunghiat în zona femurală a piciorului stâng pe C.D.V, căruia i-a cauzat leziuni ce i-au pus viața în primejdie. S-a mai reținut că în aceeași împrejurare inculpatul M.M, cu același briceag, l-a tăiat în zona călcâiului stâng și pe B.M.V, cauzându-i leziuni ce nu au necesitat zile de îngrijiri medicale.

   A rezultat, de asemenea, că după comiterea faptelor, inculpatul a plecat din municipiul Buzău în municipiul București, mergând la un văr al său, până la jumătatea lunii august 2015, sustrăgându-se astfel de la cercetări. A fost identificat în trafic de organele de poliție în ziua de 19.08.2015 în centrul municipiului Buzău”, se arată în comunicatul Parchetului de pe lângă Tribunalul Buzău.