Cum a turnat primarul Boșcodeală gaz peste focul declarațiilor războinice din Uniunea Social Liberală

Președintele organizației județene a Partidului Social Democrat, primarul municipiului Buzău Constantin Boșcodeală, a turnat gaz peste focul declarațiilor belicoase pe care, timp de mai bine de o săptămână și le-au făcut liderii PSD și PNL, care au pus, din nou, sub semnul întrebării inclusiv existanța Uniunii Social Liberale și susținerea de către social-democrați a candidaturii liberalului Crin Antonescu la alegerile prezidențiale de la sfârșitul acestui an.

Totul a pornit de la o declarație pe care Constantin Boșcodeală a acordat-o agenției de știri ,,Agerpres”, în care a susținut că Uniunea Social Democrată va avea, cu siguranță, un candidat propriu la alegerile prezidențiale, dacă prin negocierile ce se desfășoară în prezent cu Partidul Național Liberal, pe tema numirii vicepremierilor, nu se va trece peste instabilitatea creată la nivelul Uniunii Social Liberale: „Chestiunea este foarte clară, Klaus Iohannis putea fi numit ministru de interne și vicepremier, dar nu prin a lua sarcinile lui Gabriel Oprea, pe care acesta le avea deja”, a spus Constantin Boșcodeală.

El a mai susținut că „prin negocieri, se poate trece peste această zonă de instabilitate la nivel de USL pentru un rezultat comun la prezidențiale”, Boșcodeală nu a exclus ca Uniune Social Democrată să aibă un candidat propriu la alegerile prezidențiale, conform sursei citate: „USD are un viitor strălucit, după părerea mea, intenția de vot a oamenilor va merge către acesta într-un mod covârșitor, iar dacă negocierile vor eșua, USD va avea sigur un candidat la prezidențiale”, a arătat Constantin Boșcodeală.

Declarațiile liderului PSD Buzău au provocat furia președintelui Partidului Națio­nal Liberal Crin Antonescu, care consideră că declrațiile primarului Buzăului se încadrează în suita celor menite să-l intimideze: „E părerea domnului Boșcodeală, dar sper că nu este o declarație făcută ca să mă sperii eu. Eu nu mă sperii. USD poate oricând să decidă că nu mai există USL, să nu își mai respecte angajamentele în fața românilor și să își pună șapte candidațI, nu unul”, a spus președintele PNL, Crin Antonescu.

După izbucnirea scandalului, liderul social-democrat buzoian și-a mai nuanțat decla­rațiile, argumentând de ce nu vede cu ochi buni ruperea USL, care era pe cale să se producă din cauza unor conflicte în urma cărora ar avea de suferit actul de guvernare: ,,Nu cred că este bună ruperea USL, pentru că sufragiile alegătorilor s-au îndreptat, la alegeri, spre Uniunea Social Liberală. Pe de altă parte, văd că sunt niște conflicte peste care nu se poate trece șI, în momentul de față, este nevoie de o guvernare serioasă, pentru că oamenii asta își doresc, să le fie mai bine șI, ca urmare, ar trebui să facem tot ce putem ca tuturor să ne fie mai bine”, a declarat primarul Buzăului, Constantin Boșdodeală.

În schimb, Boșcodeală a admis că Uniunea Social Democrată a luat ființă tocmai din cauza liberalilor care au dorit să candideze singuri la europarlamentare: ,,Pe de altă parte, având în vedere că s-a dorit a se candida separat la europarlamentare, deja există un semn de întrebare, pentru că noi am creat USD tocmai pentru că PNL a dorit să candideze separat. Nu este corect nici să impui un vicepremier care să ia sarcinile altuia și nici să te opui ca partidele din USL să aibă fiecare câte un vicepremier. Așa că, eu nu văd foarte bine ruperea USL, dar dacă altfel nu se poate, asta este”, a mai spus președintele organizației județene a Partidului Social Democrat, primarul Constantin Boșcodeală.