Cum a aruncat Primăria 10.000 de euro plătind degeaba chiria pentru „grădinița din vilă“

    În timp ce Primăria a plătit deja două chirii în valoare de câte 5.000 de euro fiecare, plus o investiție de 60.000 de euro pentru mici modificări, cei 160 de copii care ar fi trebuit să învețe în probabil cea mai luxoasă grădiniță din țară, au început anul școlar în aceleași spații improprii.

   Este vorba despre vila de pe strada Poet Teodor Necu­luță, din fostul Cartier 23 August, pe care Primăria Buzău a închiriat-o pe zece ani, pentru că elevii Grădiniței Pinochio au rămas fără sediu și sunt nevoiți să învețe, alături de cei de la Grădinița cu Program Prelungit nr. 10, într-un spațiu impropriu, în incinta Grupului Școlar „Costin Nenițescu“. Am încercat să aflăm de ce s-a ajuns în această situație, și mai ales, cum de Primăria Buzău preferă să plătească chirie în loc să cumpere sau să construiască o clădire nouă pentru o grădiniță. 

Printre muncitori în grădinița din vilă

   Ieri, în curtea și interiorul vilei se muncea de zor, deși cei 160 de copii din cele două grădinițe ar fi trebuit să în­cea­pă școala aici încă de luni. La vederea camerelor de filmat, directoarea celor două grădi­nițe, Gina Popa, ne-a invitat în curte. Amabilă, directoarea ne-a prezentat toate încăperile somptuoasei vile, precizând că deschiderea grădiniței în acest spațiu este doar o chestiune de timp, după ce Primăria a plătit deja chirie pe un spațiu neutili­zabil.

„Spațiul destinat copiilor ca­re învață la program normal este deja gata, urmează doar să ne aducem mobilierul și să decorăm puțin. Noi spunem că luni cei 60 de copii de la Gră­di­nița Pinochio pot veni la școală. Mai rămâne să finalizăm spa­țiul destinat celorlalți 100 de co­pii care învață la program pre­lungit, adică la cămin. Lu­crările au început la sfârșitul lunii iulie și s-a lucrat la turație maximă. A trebuit să facem o mică modificare la mansardă, unde vor fi dormitoarele. Trebuie să mai punem și scara de acces către dormitoare. Au mo­dificat băile, au acoperit pis­cina. Costurile de 60.000 de euro au fost suportate de gră­diniță, nu de Primărie, după ce ni s-a suplimentat bugetul (n.r., de către Primărie)“, a declarat directoarea grădinițelor, Gina Popa.

„Am investit în casa asta peste 1,1 milioane euro“

   Printre zecile de muncitori și zgomote de bormașină își face apariția și proprietarul vilei, Marius Ene, care ne explică la ce nivel a făcut afaceri și cât de deschiși la minte sunt cei din Primăria Buzău. Proprietarul spune că a luat legă­tura cu administrația locală după ce a văzut un anunț în pre­să, care semnala nevoia Primă­riei de a găsi un spațiu în zonă care s-ar preta pentru o grădiniță.

    „Am luat construcția de la zero și am investit peste 1,1 milioane euro. După închiriere, într-o lună jumătate, s-a făcut aici ce alții nu fac în trei ani. Eu am făcut casa asta pentru a locui cu familia în ea. Chiar am locuit vreo doi ani. Acum mă gândesc să mă mut la Bucu­rești. Întâmplător am ajuns la ideea de a o închiria Primăriei. În momentul de față este pro­fi­tabil pentru mine chiar dacă prețul nu este totuși extraordinar. Eu am avut fabrică de uși și parchet. Tot ce vedeți aici este din stejar stratificat, parchet masiv din stejar. Am fost unicul exportator român de parchet din stejar în Statele Unite. Asta, ca să vă faceți o idee cine sunt eu. De fapt, cine am fost, pentru că   s-a terminat. În România nu ai bani să investești în case noi ca aceasta. Să dea Dumnezeu ca și peste 15 ani să existe oameni deschiși la minte la Primărie, să rămână locul acesta tot grădiniță“, a declarat proprietarul vilei, Marius Ene. 

Pentru a înțelege mai bine diferența dintre vechile locații în care au funcționat cele două grădinițe și viitorul sediu din strada Poet Neculuță, directoarea ne-a condus și în incinta de la Grupul Școlar „C. Neni­țescu“.

 

Bîrlă: „Anchetă nu faci la mine în birou!“

   Fără doar și poate, incinta viitoarei grădinițe este una spec­taculoasă, cu încăperi spațioase și amenajări interioare de bun gust care ar impresiona pe oricine. Cu toate a­cestea, afacerea pare pă­gu­boa­să pentru comunitate, ținând cont că o investiție într-o proprietate care să rămână în posesia Primăriei ar fi fost mult mai justificată. Nu de aceeași părere este viceprimarul Fănică Bîrlă, care ne-a explicat viziunea administrației locale, subliniind, însă, că presa nu poate face în biroul său anchete.

   „Cât plătim exact pe chiriile tuturor grădinițelor nu puteți să mă întrebați, că nu faceți anchetă, faceți reportaj! Puteți face anchetă, dar nu la mine în birou. În cabinetul viceprimarului nu faci anchete! Anchetă faci la toate birourile subordonate. Nu poți cere unui om să ți le spună pe toate. Faci ce­rere și, conform anchetei tale, în termen de 30 de zile, eu îți dau răspuns cu tot ce te inte­resează“, a spus viceprimarul.

„Grădinița costă 800.000 euro, fărăsă furi un euro“

   Revenind rapid la sentimente mai bune, Fănică Bîrlă declară că pentru plata celor 10.000 de euro plătiți pe chirie fără ca elevii să se mute sunt vinovați consilierii locali care nu au votat de prima dată proiectul de închiriere a vilei.

   „Nu a fost gata în timp util pentru că a durat până s-a fă­cut publicitate  în presă și pentru că într-o ședință de consiliu local nu s-a votat hotărârea.   S-a tergi­ver­sat cu 50 de zile. Până în acest an nu am găsit nici locația. Și acum am avut doar două oferte. Una improprie, și aceasta la care procesul-verbal de terminare a lucrărilor la vilă s-a încheiat anul acesta. Foarte importantă este și zo­na, pentru că ne trebuia un spațiu pentru elevii arondați din zonă. Oferta de închiriere s-a făcut prin negociere. Prețul de pornire a fost de 8.500 de euro, și prin negociere, s-a ajuns la 5.000 de euro, în func­ție de cât se plătește metrul pătrat în municipiul Buzău“, a explicat Fănică Bîrlă.

   Potrivit viceprimarului, în municipiul Buzău, cinci gră­dinițe funcționează în spații închiriate, dintr-un total de 22. Media chiriei este undeva la 4.000 de euro pe lună pentru fiecare grădiniță, bani care administrația locală susține că nu ar fi suficienți pentru construirea unei grădinițe nici măcar dacă „nu furi niciun euro“.

   „O închirie se plătește pe trei ani. Conform legii achi­ziției publice, dacă s-ar fi permis și achiziționarea, făceam trei sferturi de grădiniță. O grădiniță de 200.000 de euro te costă 800.000 de euro în administrația locală, fără să furi un euro. Dacă legea ne-ar fi permis, am fi avut ceva în proprietatea noastră, dar legea a luat și le-a dat la alții în mod fraudulos. Este o chestiune filosofică“, a mai declarat viceprimarul.

Legea care nu lasă primăria să construiască

   Întrebat de ce Primăria nu încearcă să construiască o grădiniță sau să cumpere o clădire cu această destinație, Fănică Bîrlă a explicat că nu este legal.

   „Noi, administrația publică, nu putem să achiziționăm sau să construim clădiri cu desti­nație pentru grădinițe sau alte funcțiuni. Ne interzice atât Legea Administrației Publice Locale, cât și Codul Fiscal. În plus, acestea sunt recoman­dările Curții de Conturi, care la verificări ne spune mereu că nu avem voie. Din acest motiv, și pentru că o parte din gră­dinițele din municipiu au funcționat în imobile retrocedate, am rămas în imposibilitatea de a avea spații pentru activitățile importante pentru cetățeni. De aceea am găsit soluția închirierii. Acea locație, de pe strada Poet Neculuță, am ales-o pentru că cei 250 (n.r., 160) de copii care funcționau în spații improprii, trebuiau să înceapă noul an școlar în condiții bune“, a declarat Fănică Bîrlă.

   Este curios însă că legile invocate de municipalitatea buzoiană au permis altor edili să construiască de la zero gră­dinițe și creșe. La Agigea s-au construit din fonduri locale trei grădinițe și o creșă, iar la Florești, comună de lângă Cluj, se va construi o grădiniță cu aproximativ 800 de mii de euro, exclusiv din banii primăriei. De asemenea autoritățile din Alba Iulia vor să cumpere teren pentru ridicarea unei grădinițe.