Instituția se află în TOP 10 și la apă, internet, hârtie și rechizite
Consiliul Județean Buzău se numără printre cele mai cheltuitoare din țară la capitolele telefonie mobilă, hârtie și rechizite,
apă și internet, după cum arată un studiu realizat de Asociația pentru Protecția Consumatorilor, care a solicitat instituțiilor de acest fel din țară informații în baza Legii 544/2001, a liberului acces la informațiile de interes public.
Situația prezentată de studiu arată un jaf din bani publici bine pus la punct, într-o seamă de județe ale României. Astfel, pentru abonamente tv, proporția dintre cea mai mare și cea mai mică sumă este de 500 de ori, la hârtie și rechizite de 102 ori, iar la telefonie mobilă și fixă de 50 ori.
Consiliul Județean Buzău se află, conform acestui studiu, pe locul al doilea pe țară la cheltuielile pentru telefonie mobilă în anul 2013, cu 350.000 lei (3,5 miliarde lei vechi), și pe al treilea pe primele șapte luni ale anului în curs, cu aproape 3.000 lei/tel/anjajat. La nivel național, lider incontestabil este Consiliul Județean Galați, cu 800.000 lei în anul 2013, în timp ce media pe țară este de 150.000 lei, iar cei mai modești sunt giurgiuvenii, cu puțin peste 16.000 lei.
La hârtie și alte rechizite, Buzăul ocupă locul al optulea pe țară, cu 75.000 lei (750 milioane lei vechi), ca și la servicii de internet, cu aproximativ 20.000 lei (200 milioane lei vechi), în aceste cazuri, liderii incontestabili pe țară fiind județele Prahova, respectiv Dolj.
În ceea ce privește consumul de apă, Consiliul Județean Buzău ocupă locul cinci pe țară, cu aproximativ 30.000 lei (300 milioane lei vechi), aici campion fiind județul Argeș, cu peste 250.000 lei.
De notat că aceeași organizație neguvernamentală a trimis același tip de solicitări și către un mare număr de primării, în legătură cu care va mai da publicității un studiu similar.
Vezi aici sinteza raportului Asociației pentru Protecția Consumatorului