Circ în toată regula, ieri, în fața bisericii din Valea Râmnicului, avându-i drept protagoniști pe parohul Ghiță Peneoașu și pe colegul său conslujitor, preotul Ion Ionescu. Totul a pornit,
conform relatării martorilor oculari, de la o discuție dintre cei pe tema banilor bisericii. Mai precis, preotul Ionescu i-ar fi pretins parohului să-i pună la dispoziție registrul de casă, pentru a face câteva calcule în vederea unei investiții viitoare, respectiv repararea acoperișului sfântului lăcaș. De aici și până la un tir încrucișat de cuvinte grele între cei doi în plină stradă nu a fost decât un pas, totul culminând cu o corecție fizică pe care Peneoașu i-a aplicat-o colegului său, Ionescu, care a fost făcut KO de un cap primit în față de la paroh. Sătenii care au asistat înmărmuriți la respectiva scenă au sunat la 112 pentru a solicita o ambulanță, iar echipajul de urgență sosit la fața locului a decis transportarea la spital a preotului Ion Ionescu, care prezenta hemoragie masivă și, probabil, o fractură a piramidei nazale.
,,Dacă nici în biserică nu găsim liniștea, pacea, înțelegerea și iertarea, unde să le mai căutăm?“
Întâmplarea de ieri, de la Valea Râmnicului reprezintă, dacă este să dăm crezare enoriașilor Bisericii Sf. Mare Mucenic Gheorghe, punctul culminant al unui șir de neînțelegeri dintre aceștiea și parohul Ghiță Peneoașu, dar și dintre acesta din urmă și colegii săi de parohie. Sătenii au pus la dispoziția reporterilor RâmnicPress un memoriu pe care l-au înaintat Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei încă de la începutul lunii august a anului trecut, în care semnalau anumite comportamente neconforme cu statutul de păstor de suflete de care s-ar face vinovat preotul paroh.
În cele ce urmează, reproducem integral textul respectivului memoriu, adresat Înalt Prea-Sfințitului Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei:
,,Enoriașii com. Valea Râmnicului vă aduc la cunoștință următoarele:
De când a fost adus ca preot paroh părintele Peneoașu Ghiță, în Sfânta noastră Biserică este mare tulburare. Din prima zi, 01.07.2013, s-a certat cu părintele Dârdâiac Gheorghe, i-a aruncat acestuia obiectele personale din Sfântul Altar, l-a jignit și i-a interzis să mai vină la Biserică.
Același comportament dur îl are și față de părintele conslujitor pe care îl ceartă mereu, chiar și în timpul slujbelor, îi vânează greșelile și îl reclamă la Părintele Protopop. Un astfel de episod s-a întâmplat duminică, 28.07.2013. La sfârșitul slujbei, când noi așteptam să fim miruiți, preoții se certau în Sfântul Altar. I-a interzis părintelui Ionescu Ion să mai facă Vecernie duminică seara, iar pe cântăreț l-a amenințat că-și va pierde serviciul dacă va participa la această slujbă. Așa ceva nu s-a mai întâmplat în Biserică noastră. Am avut preoți harnici, blânzi, iubitori, înțelegători, care au știut să păstorească turma credincioșilor din satul nostru. Dacă nici în biserică nu găsim liniștea, pacea, înțelegerea și iertarea, unde să le mai căutăm?
Acum suntem derutați, nu știm ce să facem când vedem atâta dezbinare în Sfânta noastră Biserică. Vom rătăci pe la alte biserici, vom căuta alți duhovnici, pentru că nu ne putem spovedi unui preot cu un așa comportament și cu o moralitate îndoielnică. Am aflat că, atunci când a părăsit parohia din satul Băbeni, a plecat în Italia cu o femeie (asistenta medicală din sat) și a rămas acolo 5-6 ani la muncă.
Vă rugăm din suflet să cercetați situația și să găsiți o rezolvare problemelor care ne frământă! Ne punem toată nădejdea în înțelepciunea și corectitudinea Sfinției Voastre.
Vă sărutăm dreapta și vă rugăm să ne iertați dacă am greșit cu ceva!”.