,,Poziții ipocrite, perfide, false”, opera unor ,,mincinoși ordinari”, în acest fel a caracterizat deputatul democrat-liberal de Buzău Cezar Preda campania celor care susțin că doresc
unificarea dreptei, intenție care ar șntâmpina rezistență din partea PDL. Cezar Preda a făcut aceste afirmații vineri, la o conferință de presă pe care a susținut-o la Buzău, pe parcursul căreia a afirmat că, prin aceste mișcări, nu se urmărește altceva decât acapararea Partidului Democrat Liberal.
,,Se clamează foarte mult unificarea dreptei. Eu resping abolut toate aceste poziții ipocrite, perfide, false, conform cărora se dorește unificarea dreptei și că Partidul Democrat Liberal ar face volte. Mincinoși ordinari, pentru că aș aduce aminte opiniei publice că nu am auzit ca dreapta aceasta fărâmițată să fie unită și singurul partid care a rămas pe dinafară să fie Partidul Democrat Liberal. Ba, chiar îmi aduc aminte de marile întâlniri, între Forța Civică și Mișcarea Populară – care anunțau termene de două-trei zile în care vor stabili programul de alianță sau fuziune -, îmi aduc aminte de faimoasele întâlniri PNȚCD-Forța Civică, când se numeau <D.A.> și mai aveau două-trei zile până să se unifice o anumită parte a dreptei; de fapt, toate erau numai jocuri de gleznă, pentru că ei nu vor așa ceva. Unificarea dreptei este o marotă de care se folosesc politicienii perfizi și ipocriți, și care, de fapt, manipulează ordinar opinia publică. Eu nu cred că poți fi tot timpul atât de nesimțit încât să furi butelia din casa unuia și apoi să-l cerți că nu face copiilor mâncare. Cam aceasta este ceea ce face Mișcarea Populară cu Partidul Democrat Liberal: poftele unora mai înalți, mai blonzi sau cu păr ori fără păr, care au pofte să pună mâna pe partid. Aceasta este pofta lor, să pună mâna pe partid! Pe Partidul Democrat Liberal nu va pune mâna nimeni! Pentru că el a rezistat multor lupte politice”, a spus Cezar Preda.
Deputatul democrat-liberal buzoian a transmis un mesaj către toți primarii PDL: ,,Mesajul meu către toți primarii Partidul Democrat Liberal este să se uite atenți ce s-a întâmplat la București, cu 15.000 de oameni, și la Cluj cu 25.000 de oameni, și să vadă cât de iubit a redevenit portocaliul și <Verde-nrourat>!, Partidul Democrat Liberal. Și atunci ar uita putreziciunea altor fructe sau a altor legume care-și fac loc în politica românească, cu amenințări și de la înalte tribune ale statului. Partidul Democrat Liberal nu are tribuna statului să-și facă reclamă, are tribuna piețelor din mijlocul orașelor. Mie mi-ar fi rușine în locul lor și-i sfătuiesc pe toți membrii Partidului Democrat Liberal să stea drepți, pentru că în 2016 unul va fi partid puternic și acela va fi Partidul Democrat Liberal”.
Cezar Preda a spus, cu aceeași ocazie, că singurul partid ,,canibalizat” este PDL, toate acțiunile în acest sens venind în sprijinul Partidului Social Democrat: ,,Unde este valoarea acelei mișcări noi, de oameni care nu au făcut politică? De fapt, sunt reciclați de la Partidul Democrat Liberal! (…) Singurul partid canibalizat și atacat este Partidul Democrat Liberal. Cine câștigă din aceasta? Partidul Social Democrat! Cine să câștige din atacul asupra noastră? Și pe noi ne vrăjește spunând că dușmanul lor este PSD. Este o vrăjeală ieftină. Și vă mai întreb ceva: cine a spus că vrea unificarea dreptei imediat după europarlamentare? Doar unul care nu știe politică. Unificarea unei drepte pe un singur candidat se face în turul al doilea, pentru că dacă o faci din primul tur nu ai de unde să iei voturi în turul al doilea! Sunt niște povești de adormit copiii, pentru ca oameni care nu știu politică să manipuleze țara aceasta”, a mai spus deputatul PDL de Buzău Cezar Preda.