Cezar Preda: „România s-a întors la Securitatea lui Ceaușescu, la un partid unic“

Președintele organizației județene a Partidului Demo­crat Liberal, deputatul Cezar Preda, a vorbit, într-un interviu acordat site-ului www.PSnews.ro, despre

efectul ,,Ordonanței Dragnea” la nivelul județului Buzău, dar și despre reprecusiunile pe care le poate avea scandalul ,,Ponta-ofițer SIE”, respectiv despre cine ar putea interveni în această situație.

Cu privire la situația politică din județul Buzău, liderul democrat-liberal a admis că PDL a rămas, în plină campanie electorală, fără niciun primar: „Așa este, nu mai avem niciun primar PDL în Buzău. Vreau să vă spun că știam de la bun început că nu se vor opri până nu vor lua tot. Este ceva incredibil. Nu există o țară normală la cap care dă o lege prin care îi trece pe toți la un singur partid. Peste tot în țară se reînființează partidul unic. Ce putem face? Decât să ne luptăm, că nu va fi așa. Eu nu știu cum acceptă NATO și UE ca o țară membră să nu mai aibă serviciile sub control democratic. Și Securitatea lui Ceaușescu nu avea nicio legătură cu Miliția, cu Armata, aveau salarii altfel. Nu răspundeau nici în fața Comitetului Central (al Partidului Comunist Român, n.r.), nici în fața Congresului (al Partidului Comunist Român, n.r.), nici în fața Marii Adunări (Naționale, parlamentul de dinainte de 22 decembrie 1989, n.r.), ci în fața a 2-3 oameni, care îi manipulau. Așa este și acum. Mă bat cu ei. Eu cred că trebuie să fii smintit la cap să vrei să refaci partidul unic, pe banii bugetului de stat, să îi șantajezi sau să le oferi mită în bani publici, ca să treacă la tine. Încă nu avem evaluarea toată despre ce s-a întâmplat după adoptarea Ordonanței. Unii consilieri au fost ba la noi, ba la ei, au făcut cereri că rămân la noi, apoi au făcut alte cereri că trec la PSD. Numai țară democratică nu e asta. Mă voi bate în continuare cu ei și Iohannis va fi președinte, pot să stea ei și în cap”, a explicat Cezar Preda.

„NATO și Uniunea Europeană nu vor sta cu mâinile în sân“

 Cu privire la scandalul public ,,Ponta-ofițer SIE”, declanșat de Președintele României, Traian Băsescu, li­derul democrat-liberal buzoian, vicepreședinte al PDL responsabil pe Regiunea de Sud-Est, a oferit o serie de explicații tranșante.

„România s-a întors la securitatea lui Ceaușescu, la un partid unic. Serviciile secrete nu mai sunt sub control democratic, ele sunt în mâna câtorva bătrâni, gen tata-socru (senatorul PSD Ilie Sârbu, n.r.) și Meleșcanu. De Curtea Militară nu scapă nici Meleșcanu, nici ofițerii care l-au racolat pe Ponta și nici Ponta. Jurământul militar spune foarte clar: trebuie să aperi țara, Constituția și legile țării. Ei și-au încălcat jurământul militar și acum s-au făcut ca un arici, să nu se afle, dându-și hotărâri de Guvern, dându-și acte normative ca să nu afle nimeni”, a precizat Cezar Preda.

Acesta a mai declarat că nu exclude deloc o intervenție a NATO și UE și în acest scandal de amploare. „Dacă nu elimină buba din interiorul SRI și SIE și nu dau cărțile pe față despre ce s-a întâmplat, vă spun că nici NATO și nici Uniunea Europeană nu vor sta cu mâinile în sân. Nu ați văzut că ei (Servicul de Infromații Externe, n.r.) nu dau nicio socoteală? Este inacceptabil! Singura condiție pusă de NATO și UE României a fost ca toate serviciile să fie sub control democratic, să fie demilitarizată comanda. Asta a fost condiție de bază. La ora actuală, România nu se mai află cu Serviciul de Informații Externe sub control democratic și Meleșcanu va răspunde, chiar dacă a aranjat cu Ilie Sârbu anumite facilități pentru ofițerii SIE, ca să îi protejeze. Nu va putea să scape, nu are cum, chiar dacă o să dureze”, a mai punctat liderul PDL.

,„Trădarea nu se prescrie”

Cezar Preda și-a continuat asaltul la adresa lui Teodor Meleșcanu și a precizat următoarele: „Vă spun un lucru: trădarea nu se prescrie. Este clară încălcarea jurămin­telor militare de către cei care l-au racolat împotriva ­le­gislației. La sfârșitul anilor ‘90, fiecare serviciu racola de peste tot, ca să se întărească. Oamenii politici trebuie să fie în fruntea serviciilor, dar să nu facă politică. Meleșcanu s-a pus la dispoziția unui grup”.

Liderul democrat-liberal a ținut să explice și care este poziția sa privind candidatura lui Victor Ponta, precizând că aceasta este gândită încă din anul 2012. „Apropo de acest USL… Românii vor afla. Asta (candidatura lui Victor Ponta, n.r.) a fost pregătită. Intrarea lui Sârbu în comisia SIE. În general, un lider de grup sau un vicepreședinte nu intră într-o comisie, că nu are timp de comisie. Sârbu a intrat special în 2012. Apoi, actele normative privind salarizarea ofițerilor SIE au fost puse la cale de Sârbu și Meleșcanu. Apoi, a fost pusă la punct această hotărâre de guvern pentru a pregăti candidatura lui Ponta. Totul a fost pentru a pregăti candidatura lui Ponta, pas cu pas. Așa că, să o lase mai moale cu USL-ul, că nu îl voiau pe Antonescu candi­dat”, a explicat Cezar Preda.