Cezar Preda: „PSD ar putea lua țeapă și să se trezească cu mai puțini primari“

Propunerea vicepremierului Liviu Dragnea conform căreia, pentru o perioadă de două săptămâni, să existe posibilitatea ca aleșii locali să își aleagă partidul fără să își mai piardă mandatul,

a învolburat serios apele politice. Acuzațiile curg în valuri, sintagma ,,partidul stat” fiind repusă pe tapet. Trebuie precizat din start că, în campania electorală pentru alegerile parlamentare, combaterea traseismului a reprezentat una din temele majore. Toate partidele, de la PSD la PP-DD și de la PNL la PC și UNPR au venit cu propuneri pentru stoparea migrației parlamentarilor și aleșilor locali de la un partid la altul, fenomen ce aduce mari prejudicii de ­ima­gine întregii clasei politice. Promisiunile de campanie au fost însă uitate.

Vicepreședintele PDL, Cătălin Predoiu crede că PSD și aliații săi se pregătesc să fraudeze alegerile și a anunțat că partidul său va sesiza Comisia de la Veneția cu privire la OUG propusă de Liviu Dragnea.

La rândul său, prim-vicepreședintele PDL Andreea Paul a lansat un atac dur la adresa PSD, acuzând această formațiune că încearcă să câștige alegerile prezidențiale prin orice mijloace, inclusiv migrația primarilor.

„Goana PSD după primarii PDL și PNL denotă disperarea pierderii alegerilor prezidențiale din toamnă în fața lui Iohannis. Cum crede PSD că ar putea câștiga? Prin furt. Prin șpagă publică. Mituiesc primarii. Mituiesc votanții. Totul din banul public. De ce această disperare a PSD? Pentru că alianța dreptei unite, Alianța Creștin Liberală, are vreo 1.600 de primari, iar alianța stângii unite, Uniunea Social Democrată, doar vreo 1.300 de primari. Așadar, PSD a transmis o comandă de la nivel central pentru racolarea a zece primari în medie pe ­fi­lială județeană. Nu prea le-a ieșit, căci mulți au caracter, mulți au minte și știu că li se promit bani pe care țara nu-i are, iar legea sancționează traseismul politic cu pierderea mandatului la nivel local”.

Un punct de vedere aparte îl are deputatul democrat-liberal de Buzău Cezar Preda, care a declarat, pentru OPINIA, că este posibil ca socoteala de acasă a social-democraților să nu se potri­vescă cu cea de pe teren: „Cine este bărbat, este până la capăt. S-ar putea ca Partidul Social Democrat să ia o țeapă de zile mari și să se trezească cu mai puțini primari decât are acum”.