Liderul democrat-liberal buzoian Cezar Preda a acuzat, ieri, în cadrul unei conferințe de presă – pe care a susținut-o „strict ca rezultat
al situației speciale din cadrul Alianței Creștin Liberale de la nivelul județului Buzău” – existența unui troc între migratorii din Partidul Național Liberal, conduși de președintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, și cei care au ales să rămână fideli PNL.
„Cei care au rămas în PNL sunt tot la butoanele celor care au plecat”, a afirmat deputatul Cezar Preda, care și-a argumentat afirmația prin aceea că niciun liberal buzoian nu a luat vreo atitudine fermă împotriva migratorilor conduși de Bîgiu. Mai mult, a spus Preda, „nu este posibil ca, fără un troc politic, PNL să rămână cu trei consilieri județeni, iar unul dintre aceștia (Cristinel Romanescu, n.r.) să-și păstreze funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean”.
„Această conferință de presă este strict rezultatul situației speciale în care ne aflăm în cadrul Alianței Creștin Liberale, este o situație pe care cred că nu și-o dorea nimeni, dar pe care o anticipau cei care au știut exact cum se desfășoară activitatea administrativă în județul Buzău. Cert este că dintr-un județ în care Alianța Creștin Liberală avea un potențial extraordinar, ne-am trezit vraiște, ne-am trezit într-o postură în care suntem ca un partid mic de tot, care încearcă să-și creeze structuri și să-și valideze militanții. Partidul Democrat Liberal Buzău va face tot ceea ce ține de el, prin structurile pe care le are, prin oamenii care îi sunt alături, ca domnul Klaus Iohannis să fie președintele României. Este absolut incorect și, până la urmă, și necinstit, să informăm opinia publică din Buzău că aici este o situație clară de funcționare a acestei alianțe, pentru că Partidul Național Liberal, aliatul nostru și, în două-trei săptămâni, colegii noștri de unic partid, marele Partid Național Liberal, nu știu ce este cu ei la ora aceasta. Chiar dacă domnul Bîgiu s-a autoexclus din PNL, neducând comunicarea că rămâne alături de liberali, și chiar dacă domnia-sa va prezenta o fișă a plecărilor și a rămânerilor în PNL, tot domnia-sa a hotărât cine pleacă și cine rămâne. Cei care rămân în PNL sunt tot la butoanele celor care pleacă, pentru că altfel nu se explică de ce nu am auzit, și dumneavoastră nu ați auzit, și opinia publică nu a auzit, nicio reacție la un asemenea comportament. Nu este niciun liberal care să arate opiniei publice buzoiene, cetățenilor buzoieni care au votat liberalii, să le spună că nu este corect ce se întâmplă. Așa ceva nu este admis! Deci, ce să înțelegem noi de aici? Să înțelegem că cine rămâne, rămâne că li s-a spus să rămână, iar dacă ei (cei care au plecat, n.r.) vor spune ce să facă, vor face. Atunci, noi, alianța Creștin Liberală, pe cine să ne bazăm? Cică rămân trei consilieri județeni, dintre care unul va rămâne vicepreședinte (al Consiliului Județean, n.r.). I-auzi! Păi eu ce să înțeleg din treaba aceasta. La Râmnic pleacă ăia, rămân ăștia, câți trebuie să lași impresia că… Trocuri din acestea…”, a spus deputatul Cezar Preda.
„Ne-am ales cu nimic, cu aranjamente necinstite și neproductive“
Cezar Preda a mai spus că, în acest moment, nu știe cu cine va colabora la Buzău din partea Partidului Național Liberal, dat fiind că nu are încredere în actualul președinte al PNL, deputatul George Scutaru, pe care l-a acuzat că „face ce îi spune Bîgiu”, exprimându-și speranța că PNL va „trimite pe cineva de la București”.
„Dacă județul acesta chiar în halul acesta s-a sodomizat, încât niște afaceriști veroși, care mânuie banul, aranjează cine să rămână, cine să plece, se pare că acest județ este deja dispărut de pe harta României. Eu nu vreau acest lucru! Nu am vrut din anul 2000, de când am intrat în politică, și nu vreau nici acum. Și am să fac tot ce depinde de mine să împiedic această construcție care nu are nicio legătură cu democrația, n-are nicio legătură cu politica, n-are nicio legătură cu cuvântul dat, cu onoarea, ci pur și simplu este subjugată interesului material obscur, clandestin și mafoit, iar noi, 500.000 de oameni, trebuie să stăm la mâna unor asemenea aranjamente. Nu sunt de acord, și am să fac, împreună cu organizația noastră, tot ce trebuie ca această construcție solidă, un mare Partid Național Liberal, să existe și la Buzău. Eu cred că există o problemă, pe care eu am ținut să o anunț opiniei publice, dar care nu mă dă cu nimic înapoi de la acestă construcție (…) Ne-ar fi plăcut să avem lângă noi o echipă care să fie de trei ori mai puternică decât a noastră. Așa mi-ar fi plăcut; mi-ar fi plăcut să am un Partid Național Liberal puternic, cu un președinte de Consiliu Județean puternic, pe care să-l sprijinim, să putem aduce și aici culorile și simbolurile Alianței Creștin Liberale și ale candidatului Klaus Iohannis, pentru a repurta victoria. Ne-am ales cu nimic, cu aranjamente necinstite și neproductive pentru ceea ce înseamnă democrația (…) Închei spunându-vă în felul următor: nu știu cu cine voi colabora la Buzău, sper să vină de la București să facă ordine la PNL, nu cred în George Scutaru, care ascută ce-i spune Bîgiu. Pentru că, altfel, Scutaru făcea ședință și-l dădea afară din PNL! Eu cred că PNL va veni și nu va lăsa lucrurile așa; aștept să se stabilească ce și cum. Sunt oameni în PNL de mare valoare, de bună credință și cred că, până la sfârșitul săptămânii viitoare, lucrurile se vor rezolva”, a mai spus liderul democrat-liberal buzoian Cezar Preda.