Cezar Preda: ,,Dacă nu ar fi fost Traian Băsescu, partidele de dreapta erau acum unite“

Deputatul de Buzău al Partidului Democrat Liberal Cezar Preda a afirmat, la România TV, că Traian Băsescu este vinovat pentru faptul că dreapta politică românească

este în prezent divizată. „Eu vreau să vă spun că, dacă nu era Traian Băsescu, partidele de dreapta ar fi fost unite“, a declarat deputatul PDL. Cezar Preda a mai afirmat că succesul dreptei la alegerile prezidențiale este condiționat de o candidatură în tandem, adică electoratului să-i fie prezentat atât candidatul la postul de președinte al României, cât și unul pentru funcția de prim-ministru.

Nu este prima afirmație critică făcută de Preda la adresa președintelui Băsescu din ultima perioadă. Cea mai recentă datează din 28 martie, atunci când deputatul democrat-liberal a spus că este incorect să se afirme că „Traian Băsescu este marele lider al dreptei” și a afirmat că „unificarea dreptei este o marotă de care se folosesc politicienii perfizi și ipocriți pentru decredibizarea PDL și care, de fapt, manipulează opinia publică”.

„Resping absolut toate aceste poziții ipocrite, perfide, false, conform cărora se dorește unificarea dreptei și că Partidul Democrat Liberal ar face volte. Nu am auzit ca dreapta aceasta fărâmițată să fie unită și singurul partid care a rămas în afară să fie Partidul Democrat Liberal, ba chiar îmi aduc aminte de întâlnirile dintre Forța Civică și Mișcarea Populară care anunțau termene de 2-3 zile în care vor stabili programul de alianță sau fuziune, îmi aduc aminte de faimoasele întâlniri PNȚCD-Forța Civică și mai aveau 2-3 zile să se unifice cu o anumită parte a dreptei, de fapt toate erau jocuri de gleznă pentru că ei nu vor așa ceva (…) Nu cred că poți fi tot timpul atât de nesimțit încât să furi butelia din casa unuia și apoi să-l cerți că nu face copiilor mâncare“, a spus Cezar Preda.

El a adăugat că este incorect să se afirme că Traian Băsescu este marele lider al dreptei: „Traian Băsescu este președintele României și o să fie fostul președinte al României, nu lider al dreptei, că nu candidează, după cum tot un fost președinte este și Ion Iliescu“, a mai spus parlamentarul democrat-liberal.