Cezar Preda: „19 milioane de oameni au devenit contribuabilii bunăstării liderilor administrației locale“

Liderul democrat-liberal buzoian Cezar Preda și-a continuat, vineri, atacul la adresa Avocatului Poporului Victor Ciorbea, pe care,

cu trei zile înainte, îl caracterizase drept „cel mai sinistru personaj al României de la ora actuală” și drept „măciucă a micului Iliescu”, acuzându-l că refuză să atace la Curtea Constituțională ordonanța de urgență care modifică Legea Educației Naționale, precum și pe cea a traseismului politic. De această dată, deputatul democrat-liberal buzoian s-a referit la un alt act normativ, votat de Parlament, respectiv cel care prevede amnistia fiscală.

Deputatul Cezar Preda consideră că, practic, prin emiterea acestei legi, Curtea de Conturi a Românei a fost desființată. „Domnul acela, care nu știu dacă poate sta în poză, domnul sinistru personaj Ciorbea, a tăcut când o altă instituție a fost desființată. Instituția care este cea mai afectată în România și Europa și a fost, practic desființată, este Curtea de Conturi. Amnistia dată de Parlament în ceea ce privește rezultatele controalelor Curții de Conturi produce o anomalie în democrația europeană care nu poate fi trecută cu vederea. Un control pe legislația existentă – așa cum i-au fost reduse atribuțiunile – care descoperă că o autoritate locală, în loc să cheltuie banii contribuabililor pe iluminat, pe apă, pe canalizare, pe asfalt, îi cheltuie pe îmbrăcămintea salariaților, pe primele salariaților și pe deplasările lor. Și apoi, aceste cheltuieli declarate nelegale sunt amnistiate. Păi ce facem aici? Înseamnă că oricine se duce primar face ce vrea cu banii, îi împarte într-o gașcă de o sută de inși și, pe urmă, când Curtea de Conturi a venit și a spus că este ilegal, nu a fost nicio problemă, pentru că Parlamentul a amnistiat. Întreg poporul, 19 milioane de oameni au devenit contribuabilii bună­stării liderilor administrației locale, care cheltuie după bunul plac, decontează de la prezervative la parfumuri, de la icre la tot ce vreți, la deplasări și așa-zise școlarizări, prime, îmbrăcăminte, costume, iar cetățenii trebuie să plătească. Nu are cum să meargă la nesfârșit asta”, a spus Cezar Preda.

Referindu-se, în același context, la ordonanța migra­ției politice, Cezar Preda a spus că Partidul Democrat Liberal nu va primi niciun ales local care dorește să se înscrie în PDL, dat fiind că acest act normativ este neconstituțional și că nu dorește să le facă rău acestora. „Nu vă pot da exact numărul de primari pe care îi avem, avem confirmarea din patru a patru primari până acum și mai așteptăm. Am înțeles că, din cei 13 primari ai noștri, trei au semnat deja, restul stau să se gândească, este problema domniilor-lor, am vorbit cu fiecare, suntem în contact cu domniile-lor. Avem și oferte să luăm un primar. Aș vrea să vă spun ceea ce este fără echivoc: noi nu vrem să le facem rău, nici primarilor și nici consilierilor. Noi suntem fermi convinși că această ordonanță este neconstitu­țională; iar dacă eu clamez și spun peste tot că aceasta este o mare nenorocire întâmplată democrației românești, nu văd ce aș rezolva dacă aș accepta ca un primar sau un consilier să vină la noi. Așa că este bine să ne păstrăm în ceea ce am spus și în ceea ce credem despre valoarea acestei ordonanțe”, a mai spus deputatul Cezar Preda.