Predoiu despre prezenţa liderului Jobbik în România: „Gabor Vona a exploatat diferenţa dintre ceea ce reprezentanţii statului român, în frunte cu premierul, au anunţat, şi ceea ce au făcut de fapt”

Prim-vicepreşedintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu condamnă prezenţa pe teritoriul României a liderului formaţiunii extremiste maghiare Jobbik, Gabor Vona, care a făcut, joi, declaraţii la Tabăra Tineretului Maghiar din Ardeal de la Borzont. În luna martie a acestui an, atât preşedintele Traian Băsescu, cât şi premierul Victor Ponta, au afirmat că există intenţia ca Gabor Vona să fie declarat indezirabil pe teritoriul ţării noastre.