Cătălin Predoiu: „Un continuu atac la justiție, al infractorilor care comandă aceste lovituri prin intermediul unor marionete politice, maimuțoi de tipul Ponta și Antonescu“

Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, susține că prin legea de aplicare a Codului de Procedură Penală „se dă un continuu atac la justiție făcut de infractori care comandă aceste lovituri prin intermediul unor marionete politice, maimuțoi de tipul Ponta și Antonescu“.

Cătălin Predoiu a spus, conform ,,Mediafax”, că premierul Victor Ponta este „un executant al baronilor USL, un demn urmaș al lui Adrian Năstase, chiar dacă l-a trădat“ și că prin legea de punere în aplicare a Codului de Procedură Penală se dă un continuu atac la justiție „Ce-am făcut noi a fost un lucru bun, până a pus Ponta mâna pe ele (codurile penale, n.r.) și le-a stricat așa cum strică tot ce atinge. În august, nici domnul Boc nu era la guvernare, nici domnul Blaga sau Predoiu, noi eram în opoziție. Eu consider că tot ce se întâmplă negativ legat de aceste coduri penale, în ceea ce privește clădirile instituțiilor statului, se datorează modificărilor din 2013. Au schimbat ce am făcut noi, la ordinul baronilor USL. Ponta a acționat ca un executant al baronilor USL și din acest motiv cred că este un demn urmaș al lui Adrian Năstase, chiar dacă l-a trădat“, a declarat Predoiu.

Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal a mai spus că „cei care sunt astăzi la Palatul Victoria sunt niște netoți și ar trebui cât mai repede aruncați de acolo“  ,,De ce credeți că USL a insistat atât de mult să plece PDL-ul de la guvernare înainte de alegeri? Uitați-vă ce a fost în vara lui 2012 și acum constatăm ce este în vara lui 2013. Nu strigau că ei vara nu dorm, că n-au somn? Asta fac ei vara. Un atac la justiție făcut de infractori care comandă aceste lovituri prin intermediul unor marionete politice, maimuțoi de tipul Victor Ponta și Crin Antonescu“, a declarat  Cătă­lin Predoiu.