Cătălin Predoiu, președinte interimar al PDL Buzău

Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, candidatul acestei formațiuni politice la funcția de președinte al României, a fost desemnat ca noul președinte interimar al PDL Buzău. El va prelua funcția rămasă vacantă după demisia deputatului Cezar Preda din toate funcțiile de conducere din  cadrul Partidului Democrat Liberal și se va ocupa de coordonarea organizației

buzoiene de alături de senatorul Gigi Christian Chiru, președinte al organizației județene PDL Constanța, secretar executiv și vicepreședinte responsabil pe Regiunea de Dezvoltare Sud-Est.

Acesta după ce ,,interimarul de week-end”, prim-vicepreșe­dintele orgaizației municipale, Raul Florescu, a demisionat, luni seara, din funcția de preșe­dinte interimar al PDL Buzău, după ce Biroul Permanent Național al acestei formațiuni politice nu a numit, la ședința pe care a avut-o în dimineața aceleiași zile, un înlocuitor pe postul rămas vacant în urma demisiei deputatului Cezar Preda. Informația privind faptul că BPN al PDL nu luase, luni, nicio decizie în acest sens ne-a fost confirmată de către senatorul Gigi Chiru.

Numirea lui Cătălin Predoiu ca președinte interimar al PDL Buzău ne-a fost confirmată ieri de către deputatul Cezar Preda: ,,Numirea unui buzoian, a lui Cătălin Predoiu ca președinte interimar la Buzău este una benefică pentru organizația buzoiană. Sper că va avea succes și îi doresc succes din tot sufletul. Mâine (astăzi, n.r.) va avea loc o ședință de Birou Permanent Județean, la care vor fi prezenți domnii Predoiu și Chiru”, a spus deputatul Cezar Preda, care a mai precizat că el nu va participa la această ședință, fiind plecat la București.

Deputatul Cezar Preda a anunțat, miercurea trecută, într-o conferință de presă susținută la Buzău, că demisionează din funcțile de vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal la nivel național și de președinte al organizației județene Buzău, spunând că a luat această decizie în urma reuniunilor PDL care au avut loc în urmă cu zece zile la Brașov, unde el afirmase că, prin măsurile luate în perioada 2008-2012 și prin prestația guvernamentală, „PDL a creat un monstru numit USL“. Mai mult, el a declarat că a fost jignit de colegi și că a fost găsit „țap ispășitor“ de către Emil Boc, susținând că nu se va răzgândi în ceea ce privește demisia nici dacă va pleca Boc.