Cătălin Predoiu: ,,Ponta ,,a asasinat” Legea educației naționale cu 97 de ,,lovituri de cuțit“

Premierul Victor Ponta ,,a asasinat” Legea educației cu 97 ,,lovituri de cuțit”, este de părere prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, candidatul acestei formațiuni politice la președinție.

,,Ponta lovește din nou. De data aceasta în educație, prin modificarea Legii educației naționale. Bineînțeles, o face prin ordonanță de urgență. El, care a ajuns la putere printr-o moțiune care reproșa ordonanțele de urgență! Ponta a modificat legea în 97 de locuri! Printre altele, doctoratele se fac mai ușor, la termen redus, iar terenurile școlilor pot fi trecute baronilor locali. Ponta a modificat legea în 97 de locuri, care echivalează cu 97 de <lovituri de cuțit> date sistemului național de educație. Comportament de tâlhar. Multă frustrare trebuie să zacă în acest <premier>, ca să vrea să distrugă totul în cale. În spatele modificărilor se află din nou ignoranța, iresponsabilitatea și, mai presus de toate, sistemul mafiot care îl ține pe Ponta ca pe o paiață în fruntea Guvernului”, a scris Predoiu pe blogul său.

Prim-vicepreședintele democrat-liberal mai spune că premierul vrea în fruntea instituțiilor ,,oameni neprofesioniști, coruptibili și la fel de mediocri ca și el”: ,,Ponta spune că membrii CNA, respectiv Laura Georgescu (președintele Consiliului Național al Audiovizialului, n.r.), nu pot fi revocați. Praf în ochi! Dacă Guvernul a emis o ordonanță prin care a <asasinat> Legea educației naționale cu 97 de <lovituri de cuțit>, de ce nu emite o ordonanță prin care (acești membri, n.r.) să poată fi revocați? Răspunsul e evident: pentru că Ponta vrea în fruntea instituțiilor oameni neprofesioniști, coruptibili și la fel de mediocri ca și el. Pentru că numai cu astfel de oameni <Organizația Ponta-Ghiță> își poate pune în aplicare planul pentru acapararea României. Ponta = Pericol Național”, mai scrie Cătălin Predoiu.

Ordonanța prin care guvernul a modificat radical Legea educației naționale este caracterizată de fostul ministru Daniel Funeriu, în mandatul căruia a fost introdusă aceasta, drept ,,un viol în grup la adresa educației naționale”: ,,Din acest moment <sistemul național de educație> este o amenințare la adresa elevilor și studenților și nu un sprijin”, a scris Funeriu pe contul său de Facebook. Reacția vine după ce Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență care aduce 97 de modificări la acest act normativ, și care prevede, printre altele, organizarea unei a treia sesiuni de bacalaureat, pregătirea elevilor fără bacalaureat la ­fa­cultate, organizarea de doctorate la formele de învățământ cu frecvență redusă. ,,E sinistru ca doi miniștri tineri să fie părtași la așa ceva. Elevii, studenții și părinții nu se pot aștepta la nimic bun. Păcat, pentru că, prin efectele legii inițiale, România a crescut semnificativ la testele PISA, pentru prima oară în 22 de ani”, susține fostul ministru al Educației.