Cătălin Predoiu despre propunerea de încurajare a migrației politice a aleșilor locali: ,,O ticăloșie politică“

Reacții ferme din partea opoziției, după ce vicepremierul Liviu Dragnea a lansat ­pro­punerea ca aleșii locali să aibă la dispoziție un interval de două săptămâni în care să decidă dacă

rămân în partidul pe listele căruia au candidat la alegerile din 10 iunie 2012 sau își modifică apartenența politică fără a risca să-și piardă mandatul. Dragnea a declarat, vineri, la Suceava, că, în prezent, foarte mulți aleși locali activează pentru alte partide decât cele pe listele cărora au fost aleși și a propus ca, pentru o perioadă de două săptămâni să existe posibilitatea ca aleșii locali să își aleagă partidul fără să își mai piardă mandatul.

Dragnea a spus, într-o conferință de presă, că, cel puțin în ultima lună, a primit foarte multe solicitări de la primari din țară, de la consilieri locali, județeni, președinți de consilii județene, care i-au semnalat că există o problemă determinată de instabilitate în administrația locală, generată de apariția noilor partide. ,,Devine din ce în ce mai pregnantă o situație. Începe să se instaleze o oarecare instabilitate în administrația locală generată de apariția unor partide – Partidul Mișcarea Populară, Partidul Liberal Reformator, ruperea Uniunii Social Liberale, apariția Alianței Creștin ­Li­berale – și au început din ce în ce mai mulți primari să își exprime public susținerea pentru un partid, altul decât pe listele căruia au candidat. Au început să fie probleme în majoritățile consiliilor locale și județene”, a spus vicepremierul.

Acesta a arătat că, în acest context, propune să existe o perioadă de două săptămâni în care aleșii locali să aleagă partidul în care să activeze: ,,În acest context eu mă gândesc serios dacă nu cumva, în perioada imediat următoare, pentru că a început să devină o situație care trebuie rezolvată urgent, nu ar trebui să luăm modelul din 2006 și să adoptăm un act normativ prin care să se stabilească o perioadă de două săptămâni în care toți aleșii locali să poată opta în care partid să activeze”, a spus Liviu Dragnea.

,,Democrație <originală> administrată de semidocți prețioși cu titluri și averi fabuloase“

Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, candidat desemnat al Alianței Creștin-Li­berale pentru funcția de prim-ministru, califică drept o ,,ticăloșie politică” propunerea viceprim-ministrului Liviu Dragnea.

,,Vrea ordonanță de urgență prin care să fure primarii altor partide, lăsându-i <să opteze> pentru Partidul Social Demo­crat fără să-și piardă mandatul, invocând ipocrit nevoia de stabilitate în comunitățile locale. Acest act normativ ar surveni unor practici pe care deja PSD și UNPR le desfășoară în provincie, fac presiuni asupra primarilor PDL și PNL pentru a se înscrie în Asociația UNPR”, spune Cătălin Predoiu. Prim-vicepreședintele PDL arată că o asemenea inițiativă ar fi o ,,încălcare flagrantă a votului cetățenilor și o pervertire a voinței lor politice”.

,,Ne îndreptăm cu pași rapizi către o democrație <originală> administrată de semidocți prețioși cu titluri și averi fabuloase”, a mai spus Cătălin Predoiu.