RER Ecologic Service Buzău continuă promovarea colectării selective în municipiul Buzău. Locuitorii din cartierul Poștă au început să folosească sacul galben și au renunțat la a mai amesteca deșeurile menajere cu deșeurile reciclabile. Chiar dacă este o noutate pentru ei și se află la început de drum, locuitorii din această zonă încep, încet-încet, să se alăture demersului inițiat de operatorul de salubritate.
Așa cum ne-au obișnuit, reprezentanții RER Ecologic Service s-au deplasat la fiecare casă și le-au distribuit locuitorilor atât saci galbeni, cât și materialele informative necesare pentru a-și face o idee de bază în legătură cu tarifele practicate de operatorul municipal de salubritate și despre cum se realizează colectarea selectivă și ce importanță are aceasta pentru mediul înconjurător.
Ca și în cazul celorlalte zone de case implicate în proiect, și cartierului Poștă i-a fost atribuit un sector de colectare selectivă și un program de colectare. Prin urmare, cetățenii din Cartierul Poștă trebuie să scoată sacul galben în fiecare zi de luni a săptămânii, conform unui orar bine stabilit pentru fiecare stradă în parte, conform tabelului de mai jos:
„Facem pași mici, dar siguri, pentru implementarea campaniei de colectare selectivă
Efectele pozitive sunt multiple și cu impact major și pe termen lung asupra mediului în care trăim”, spune Denisa Nicu, specialist în Relații Publice al RER Ecologic Service Buzău S.A.
„Considerăm că o mână ridicată pentru susținerea demersului nostru va atrage o alta și tot așa; astfel, se va crea un întreg lanț de determinare a unui ansamblu complex de atitudini și acțiuni în domeniul ecologizării. Scopul campaniei este acela de creștere a gradului de conștientizare în rândul populației buzoiene cu privire la importanța colectării selective a deșeurilor, a impactului major asupra mediului înconjurător a acțiunilor noastre defectuoase de colectare și depozitare incorecte a deșeurilor rezultate în urma consumului cotidian. De asemenea, urmărim determinarea de modificări semnificative la nivelul comportamentelor individuale și de grup, prin introducerea în mentalul colectiv a principiului conform căruia un mediu curat constituie premisele unei dezvoltări corecte din punct de vedere social, moral, etic, profesional, economic“, mai spune Denisa Nicu, reprezentant RER Ecologic Service.
Obiectivele de acțiune ale campaniei „Sacul galben“ sunt: desfășurarea unor seminarii în grădinițe, școli și licee, ce au ca temă importanța colectării selective a deșeurilor reciclabile și efectele pozitive pe termen lung; derularea unor evenimente și acțiuni care să atragă atenția asupra fenomenului poluării, asupra importanței colectării selective prin folosirea SACULUI GALBEN, la care să participe elevi, instituții publice, instituții de învățământ; sensibilizarea categoriilor de public-țintă în legătură cu efectele negative ale aruncării peturilor, cartoanelor, dozelor, hârtiilor, pungilor de plastic în natură, prin prezentarea unor informații de genul ,,Știati că..?“; realizarea unor dezbateri televizate care să implice persoane cu autoritate publică, reprezentați RER, care să informeze publicul în legătură implicațiile colectării selective și situația gunoaielor de pe străzile din Buzău.