Campanie antidrog în școli, inițiată de senatorul Constantin Popa

Cazul celor trei elevi de la Liceul Marghiloman, care au ajuns la spital după ce au consumat etnobotanice chiar în incinta școlii, este extrem de revoltător și fără precedent în învățământul buzoian, consideră senatorul UNPR de Buzău Constantin Popa.

„Cred că acest caz alarmant este doar unul dintre cele care se petrec frecvent sub ochii noștri. Este inadmi­sibil ceea ce se întâmplă, mai ales că, se știe, cei mai mulți consumatori de etnobotanice sunt adolescenți. Este foarte important să se intensifice în școli instruirea elevilor în privința acestui  teribil pericol. Trebuie alocate mai multe ore dedicate informării elevilor în acest sens”, a declarat senatorul Constantin Popa, care spune că urmează să desfășoare o campanie de informare în mai multe unități de învâțământ din județ, în colaborare cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog (CPECA) Buzău, cu scopul de a-i determina pe tineri să conștientizeze riscurile teribile la care se expun în cazul consumului de etnobotanice.