Boșcodeală se visează stăpân peste un județ sută la sută roșu

Adoptarea, în ședința de guvern de joi, a ordonanței de urgență ce dă liber migrației politice a aleșilor locali, îi provoacă vise de mărire

­li­derului județean al Partidului Social Democrat, primarul Constantin Boșcodeală. Acesta a declarat la finalul ședinței ordinare a Consiliului Local, că îi așteaptă în PSD pe toți aleșii locali din județ. „Îi aștept pe toți în PSD. Nu aven, deocamdată, semnale, cine vine, cine nu vine. Nu am discutat asta, dar, ca să nu fie semne de întrebare, îi aștept pe toți, consilieri locali, județeni, primari, să vină alături de noi”, a spus Boșcodeală. El a mai spus că nu le oferi nimic eventualilor nou-veniți, ci doar garanția că România va fi condusă drept după ce Victor Ponta va deveni președinte”.

De partea cealaltă, condu­cerea județeană a Partidului Național Liberal a convocat, tot joi, primarii PNL buzoieni, pentru discuții legate de situația creată de adoptarea ordonanței de urgență ce legiferează migrația politică  a aleșilor locali. Aceasta pentru că, dacă este să dăm crezare unor surse din interiorul PNL, cea mai mare parte a primarilor liberali ar putea migra către Partidul Social Democrat.

La rândul ei, conducerea organizației județene a Partidului Democrat Liberal va convoca, conform președintelui interimar Raul Florescu, o întâlnire cu primarii PDL pe aceeași temă, la sfârșitul acestei săptămâni.