A fost zi mare pentru militarii din Garnizoana Buzău. După câteva luni de muncă continuă a unor meșteri aduși tocmai din Maramureș, din zona Mănăstirii Bârsana, Biserica din lemn
construită în stil maramureșean în curtea Diviziei 2 Infanterie Getica, a fost sfințită luni de Înaltpreasfințitul Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. În prezența comandantului Garnizoanei Buzău, general de brigadă dr. Lucian Foca, dar și a comandanților de unități din Buzău, cadre militare în activitate și în rezervă, buzoieni care au dorit, cu această ocazie, să fie alături de militari, Înaltul ierarh a oficiat ieri, la prânz, slujba de Sfințire Mică a apei, noul lăcaș de cult având hramul „Pogorârea Sfântului Duh”. Biserica Militară a fost, astfel, inaugurată, dând posibilitatea preotului militar Alexandru Tudose să oficieze slujbele religioase.
Biserica are o suprafață de 170 mp și o înalțime de peste 30 de metri, fiind, se pare, cea mai mare biserică militară în stil maramureșean din țară.
Meșterii care au lucrat la ridicarea bisericii militare au mai construit, în țară, 20 de astfel de lăcașe de cult din lemn. Lucrările construcției au început în toamna anului trecut și au fost întrerupte pe perioada sărbătorilor dar și din cauza vremii nefavorabile. Lemnul de brad folosit la ridicarea lăcașului de cult a fost adus din Maramureș, Vâlcea și Buzău și a fost prelucrat de constructori. Practic, meșterii au transformat în artă, cioplirea și îmbinarea lemnului.
Cupola bisericii cântărește 7 tone, iar acoperișul bisericii, dar și restul construcției a fost acoperit cu peste 70.000 de bucăți de șindrilă. Lăcașul de cult are peste 30 de metri înalțime și poate adăposti aproape 150 de persoane. Ieri, biserica militară din lemn și-a deschis ușile pentru toți credincioșii.