Bîgiu: „Maternitatea ar putea fi deschisă spre sfârșitul verii“

Clădirea noii maternități de pe strada Victoriei ar putea fi gata să fie deschisă spre sfârșitul verii acestui an. Președintele Consiliului Județean Buzău, Cristinel Bîgiu, a declarat, ieri, la o conferință de presă – pe parcursul căreia a prezentat bugetul instituției pe anul în curs, dar și proiectele de

investiții din 2014 -, că aceasta mai are nevoie de dotarea cu aparatură medicală și de câteva avize pentru a deveni funcțională:

,,Am întocmit deja caietele de sarcini pentru aparatura medicală necesară, a căror ­va­loare se ridică la aproape 3 ­mi­lioane de euro. Caietele de sarcini vor pleca într-o săptămână, spre aprobare, la Autoritatea Națională pentru Reglementarea și Monito­rizarea Achizițiilor Publice, și apoi nu mai rămâne decât să deschidem licitația pentru achiziția tehnicii necesare”, a spus președintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu.

Acesta spune că o problemă care trebuie rezolvată este cea a banilor necesari pentru achiziția aparaturii. În acest sens, se au în vedere două variante: finanțare guvernamentală, precum anul trecut, când Guvernul a alocat suma necesară achiziționării unei părți din necesarul de aparatură medicală, fie contractarea unui împrumut bancar: „Sperăm ca Guvernul să ne sprijine în continuare, dar dacă acest lucru nu se va întâmpla, avem posibilitatea contractării unui credit, și chiar avem avizul de principiu a două bănci. Chiar și așa, dacă se va alege varianta împrumutului, va trebui făcută o licitație pentru a se alege creditul cel mai avantajos”,  mai spus Cristinel Bîgiu.

De altfel, deschiderea noii maternități nu este unicul proiect al Consiliului Județean ce vizează Sănătatea, a precizat președintele Consiliului Județean. După reabilitarea, finalizată anul trecut, a ambulatoriului de specialitate al Spitalului Județean, în acest an va fi reabilitată termic întreaga clădirea a celei mai mari unități spitalicești din județ, tot cu fonduri europene. De asemena, Consiliul Județean va aloca 50.000 de lei, alături de Centrul de Dializă IHS, pentru realizarea unui foraj care să asigure independența din punct de vedere al alimentării cu apă a celor două centre medicale. Totodată, Consiliul Județean intenționează și extinderea Unității de Primire Urgențe Spitalului Județean, mișcare aflată, deocamdată, în faza de proiect și de identificare a resurselor financiare.

Președintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, a mai spus că fostul spital de la Pârscov urmează a fi redeschis în luna mai, ca și centru de permanență aflat în subordinea Spitalului Județean, după ce se vor aloca sumele necesare igienizării și reparării clădirii.

Bugetul Consiliului Jude­țean Buzău din acest an este de 225,44 milioane de lei, cu 13,37 la sută mai mare decât cel de anul trecut. ,,Valoarea investițiilor este similară cu cea de anul trecut, 74,66 ­mi­lioane de lei. În ceea ce privește cheltuielile, cea mai mare alocare o avem la asisitență socială, 87,55 ­mi­lioane de lei. De asemenea, avem o alocare de 17,16 ­mi­lioane de lei pentru drumuri și 24,72 milioane de lei pentru învățământ, aici fiind inclus și programul Cornul și laptele și învățământul special”, a mai spus președintele Consiliului Județean Buzău, Cristinel Bîgiu.