Biciclist beat, rănit pe strada Transilvaniei

   Miercuri, în jurul orei 15,00, în municipiul Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unui biciclist.

   Este vorba despre un bărbat de 38 de ani, care se deplasa pe bicicletă pe strada Transilvaniei, dinspre ­Ver­ne­ș­ti către Centru, când s-a dezechilibrat pe fondul consumului de alcool și a căzut, lovindu-se de portiera unui autoturism care rula în aceeași direcție.

   La volanul mașinii implicate în accident se afla o femeie de 43 de ani din Măgura.

   După  testarea cu aparatul etilotest, s-a constat că șoferița nu consumase alcool, în timp ce biciclistul lovit avea o alcoolemie de 1,01 mg/l alcool pur în aerul expirat.

   Biciclistul a fost ­tran­sportat la Spitalul Județean de Urgență Buzău, dar rănile suferite nu au impus internarea. Cercetările sunt continuate de polițiștii rutieri.